24 Ağustos 2018 13:38

Roboskî 347 haftadır adalet bekliyor

Roboski'de hayatını kaybedenlerin aileler, mezarlıkta bir araya geldi. Ailelerin adalet arayışları 347 haftadır sürüyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, 347 haftadır adalet arıyor. Aileler, yargı sürecinin geldiği aşama nedeniyle sorumluları özeleştiri vermeye davet etti.

Hayatını kaybedenlerin aileler, Roboskî mezarlığında bir araya geldi. Aileler adına açıklama yapan Veli Encu adalet taleplerini yineledi. Encu, üzerinden 347 hafta geçmesine rağmen adalet taleplerinin karşılık bulmamasına sitem ederek, “28  Aralık 2011  gecesine kadar bu mezarlarda yatanların her birisinin farklı bir hikayesi vardı. Ama o gece hepsinin hikayesi birleşti. Kimisi evlenmek için, kimisi çocuğuna elbise almak için, kimisi okul harçlığını çıkarmak için, kimisi borcunu ödemek için düşmüştü yola ve her birinin başka derdi başka hikayesi vardı. Ama o gece gökten yağan bombalar ile hepsinin hikayesi aynı oldu. Katledilmek ve adaletsizliğe terk edilmek.  Biz geride kalanlara ise bu mezarlar kaldı. Her perşembe yüreğimizi ciğerimizi yatırdığımız bu sessiz mezarlar. 347 haftadır bu sessiz mezarlarda adaletsizliğe karşı isyan ediyor ve her perşembe gerçekleştirmiş olduğumuz adalet nöbetleriyle katledilen yakınlarımız için adalet talep etmeye devam ediyoruz” dedi.

‘BU KARAR SİYASİDİR’

Encu, Roboskî Katliamı dava dosyasının eksiklikler olduğu gerekçesiyle AYM ve AİHM tarafından  reddedilmesini ihmal sonucu olduğunu ifade ederek, yaşanan duruma tepki gösterdi. Encu, “AYM’den sonra AİHM de geçtiğimiz mayıs ayında Roboskî Katliamı dava dosyasına ilişkin, yapmış olduğumuz bireysel başvuruların tümünü, dosyadaki eksiklikleri bahane ederek reddetmişti. Her şeyden önce vurgulamak isteriz ki bu karar siyasidir ve gayrimeşrudur. AYM de AİHM de dosyası eksik olanları bahane ederek dosyaların tümünü reddetmişlerdir. Ancak bütün devlet organlarının arayıp da bulamadığı fırsatı ellerine veren, dava dosyasının skandal bir kararla sonuçlanmasının sorumlusu olan başta Nuşirevan Elçi olmak üzere Şırnak Barosu ve bazı HDP’li bazı siyasetçilerden bugüne kadar bir ses gelmedi. Bu sebeple, bugüne kadar suskun kalmış olması ve kamuoyuna özeleştiri yapmadığı Av. Nuşirevan Elçi’yi, başkanı olduğu Şırnak Barosu’na şikayet ettik” dedi.

‘HERKESİN İHMAL KARŞISINDA SUSMA SEBEBİ NEDİR?’

Roboskî davasında yaşanan ihmale karşı gelişen sessizliğin nedenini soran Encu, “Roboskî davasındaki skandal neticenin Kürt avukatlar ve hak savunucuları arasında yokmuş gibi geçiştirilmesinin, detaylardan haberdar olan hemen herkesin bu ihmal karşısında susmasının sebebi nedir? Soruyoruz sizlere: Bu skandal, bu apaçık ihmalkârlık, bu sorumsuzluk yürekli bir özeleştiriyi hak etmiyor mu? Nuşirevan Elçi ve Meral Danış Beştaş’ın “acılarını anlıyorum” gibi basitçe geçiştirmeleri sizin vicdanınızı tatmin ediyor mu? Roboskîliler dışında bu insanları hesap vermeye çağıran kimse yok, hani Roboskî bütün Kürt halkının davasıydı? Neden bu büyük sorumsuzluk bir tek Roboskîlilerin sorunuymuş gibi davranıyorsunuz? Bu kayıtsızlık karşısında sizler sus-pus kalabilirsiniz ama bizler susmayacağız” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB'den İran'a 18 milyon avroluk destek

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...