24 Ağustos 2018 12:46

Arjantin’in eski devlet başkanı Kirchner’in evlerine polis baskını

Arjantin polisi, büyük bir yolsuzluk soruşturması kapsamında eski devlet başkanı Cristina Fernández de Kirchner’in iki evine baskın düzenledi.

Paylaş

Arjantin polisi, büyük bir yolsuzluk soruşturması kapsamında ülkenin eski devlet başkanı olan Cristina Fernández de Kirchner’in iki evinde arama yapmaya başladı.

Senatör olan Kirchner’in başkent Buenos Aires ve Patagonia’daki evleri, adli bilim uzmanları, polisler ve köpekler tarafından itfaiye araçları eşliğinde arandı.

BBC’nin haberine göre, Hakim Claudio Bonadio, başkanlık yaptığı 2007-2015 yılları arasında Kirchner ve yönetiminin iş dünyasından ihaleler karşılığında milyonlarca dolar rüşvet alıp almadığını araştırıyor. Kirchner ise hakkındaki suçlamaları reddediyor.

DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINI İSTEDİ

Kirchner’in senatörlüğü kapsamındaki dokunulmazlığı hapse girmesini engelliyor ancak hakkında bir soruşturma yürütülmesine engel teşkil etmiyor. Kirchner’in evlerine yapılan baskın, hakim Bonadio’nun Senato’dan Kirchner’in dokunulmazlığının kısmen kaldırılması talebinin karşılık bulması sayesinde gerçekleştirildi.

Kirchner, konuyla ilgili Senato’da yaptığı konuşmada, hakkında ortaya atılan iddiaların ‘utanmazca’ olduğunu söyledi, saklayacak hiçbir şeyi olmadığı için Senato’dan dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullanmasını talep etti.

ŞÖFÖRÜN GÜNLÜKLERİ ORTAYA ÇIKINCA

Arjantin’deki ‘defterler’ soruşturması, Kirchner yönetiminin üst düzey isimlerinden Roberto Baratta’nın makam aracı şoförünün günlüklerinin ortaya çıkmasıyla patlak verdi.

1 Ağustos’ta La Nacion gazetesinde yayımlanan günlüklerde, şoför Oscar Centeno, 2003-2015 yıllarında devlete ait araçlarla, para dolu çantaların teslimatlarının nasıl yapıldığını anlatıyor.

Bu günlüklere göre Kirchner’in Buenos Aires’teki evi milyon dolarlık teslimatların beşiğiydi.

Günlüklerde Kirchner’in hayatını kaybeden kocası ve kendisinden önceki devlet başkanı Néstor Kirchner’in de ismi geçiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş’tan aydınlara ‘umut forumları’ önerisi

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa