23 Ağustos 2018 17:04

Japonya ve ABD’den Kuzey Kore’ye karşı yeni iş birliği

Japonya Başbakanı ile ABD Başkanı, 'Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması' konusunda iş birliğini sürdürme kararı aldı.

Japonya ve ABD’den Kuzey Kore’ye karşı yeni iş birliği

Fotoğraf: Wikimedia Commons/Pixabay

Paylaş

Kyodo ajansının haberine göre, Abe ve Trump telefonda görüştü. Japonya Başbakanı Abe, basına yaptığı açıklamada, Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ndeki (Kuzey Kore) son durumu ele aldıklarını ve bu ülkeyle ilgili izledikleri politikaları görüştüklerini belirtti.

Abe, Trump’ın kendisine, 1970’lerde ve 80’lerde “Kuzey Koreli ajanlar tarafından kaçırılan” Japon vatandaşları konusunun çözümü için Washington’ın Tokyo’ya destek sağlayacağı konusunda güvence verdiğini aktardı. Japon başbakan ayrıca ülkesinin, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına son verilmesi ve kaçırılan Japon vatandaşları konusunu çözmek için ABD, Güney Kore, Çin ve Rusya ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu yineledi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran’da Singapur’da görüşmüştü. İki lider, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için ABD ile Kuzey Kore arasında diplomatik müzakerelerin devam etmesi konusunda mutabakat imzalamıştı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Singapur’da bu ayın başında düzenlenen 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, üye ülkelere, Kuzey Kore’ye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının istikrarlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Kuzey Kore’nin kaçırdığı Japon vatandaşları iki ülke ilişkilerini geçmişten bu yana en fazla etkileyen konulardan biri. Japonya, Kuzey Kore’nin 1970 ve 1980’lerde vatandaşlarının Kuzey Kore’nin kendi ajanları tarafından kaçırıldığına inanıyor. Kuzey Kore’nin bu kişileri, kendi istihbarat servisi görevlilerine Japonca öğretmeleri ve bu görevlileri casusluk yapma konusunda eğitmeleri için kullandığı tahmin ediliyor. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Avustralya hükümet krizi yaşıyor

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa