Almanya’da gazetecilere saldıran ırkçı, polis çıktı

Fotoğraf: Pixabay

Almanya’da gazetecilere saldıran ırkçı, polis çıktı

Geçtiğimiz hafta ırkçı gösteriyi izleyen gazetecileri engelleyen saldırganın polis memuru olduğu ortaya çıktı.

Geçen hafta çarşamba günü Almanya’nın Dresden kentinde Başbakan Angela Merkel’in bölgeyi ziyaret etmesine karşı ırkçı-faşist PEGIDA ve AfD örgütleri tarafından düzenlenen gösteriyi izleyen kamu televizyonu ZDF’in “Frontal 21” adlı programı için ekim yapan ekibin çekim yapmasını engelleyen ırkçının Eyalet Asayiş Şubesi’nde (LKA) çalışan bir polis olduğu ortaya çıktı. Eylem sırasında kafasına Alman bayrağının renklerinden oluşan şapka geçiren bir gösterici, gazetecilerin çekim yapmasını 45 dakika boyunca engellemiş, kameralara saldırmıştı. Sürekli “Yalancı basın” diye bağırmıştı.

Almanya’da geniş tartışma yapan bu saldırının ardından ZDF yönetimi, güvenlik birimlerine çağrıda bulunarak gazetecilerin görev yapmasını engelleyenlerin açığa çıkarılmasını talep etmişti. Olay günü bölgede bulunan polis de gazetecilerin çalışmasını engelleyen ırkçılara sessiz kalmış, gazetecileri bir kişinin şikayetçi olduğu gerekçesiyle durdurmuştu.

Emniyet görevlileri de daha sonra gelen eleştiriler üzerine çekimi engelleyen ırkçıları değil gazetecileri eleştirmişti. Gazeteci örgütleri yaptıkları açıklamalarda polisin tutumuna tepki göstermişti.

GAZETECİLERE SALDIRAN IRKÇI POLİS ÇIKTI

Daha sonra olay yeri görüntülerinin incelenmesinden sonra, gazetecilerin görev yapmasını engelleyenlerin başındaki kişinin Saksonya Eyaleti Kriminal Dairede görevli polis olduğu ortaya çıktı. Eyalet İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kişinin emniyette görevli olduğu doğrulanarak, olay günü görevli değil de şahsi olarak eylemde bulunduğunu açıkladı. Söz konusu polisin halen izinde olduğunu açıklayan bakanlık, döndükten sonra Eyalet Asayiş Dairesinin gerekli soruşturmayı başlatacağını da ifade etti.

CDU’lu Eyalet İçişleri Bakanı Ronald Wöller yaptığı açıklamada, “Her vatandaşın görüşlerini açıklama hakkı elbette var. Ancak devlet görevlileri, resmi olarak görev başında olmadıkları durumda da bulundukları yerlerle sorumlu hareket etmeliler” dedi.

Irkçılar tarafından başbakana karşı düzenlenen bir gösteriye polis memurunun katılarak gazetecilerin çalışmasını da engellemesinin kesinlikle kabul edilecek bir durum olmadığını belirten Federal Adalet Bakanı Katarina Barley (SPD), “Saksonya eyaletinde olanlar gerçekten endişe verici ve acil olarak bu durum açıklığa kavuşturulmalı” dedi. (Köln/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ağustos 2018 15:33
www.evrensel.net
ETİKETLER Almanya