23 Ağustos 2018 14:43

TESK: Bez ve file çanta kullanımına başlanmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 Ocak itibariyle naylon poşetin paralı olacağını hatırlattı.

TESK: Bez ve file çanta kullanımına başlanmalı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Marketlerde satılan naylon poşetlerin yeni yıl itibariyle paralı olacağını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geri dönüşümü zor ve doğaya zararlı naylon poşetler yeni yıl itibariyle ücretli satılacak. Naylon poşetlerin ham maddesi petrol türevi olduğu için bu uygulamayla 1 milyar doların üzerinde bir cari açığın önlenmesine de yardımcı olunacak. Bu alışkanlığımızdan şimdiden vazgeçmeye başlamalıyız. Yeni yıla kadar yavaş yavaş kese kâğıdı, file ve bez torba kullanımı yaygınlaşmalı” dedi.

‘ÇEVRE KİRLİLİĞİ AZALIR’

Geri dönüşümü zor olan plastik poşetlerin çevreye zararının büyük boyutlarda olduğunu vurgulayan Palandöken, “Naylon poşetlerin doğamıza ne kadar ciddi boyutlarda zarar verdiği ortada. Denizlere, doğada çevreye ve hayvanların yaşamına zarar veriyor. Balıklar, kaplumbağalar, denizanaları gibi denizlerde yaşayan tüm canlılarla birlikte ormanlarda yaşayan tüm canlılar bu atıklara dolanarak hayatını kaybediyor. Bunun kullanımını azaltmak için 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle uygulamaya başlanacak olan naylon poşetlerin cüzi bir miktar ile para ile satılmasını destekliyoruz. Bu durum hem kullanımı azaltacak hem de çevreye verilen zararı en aza indirecek” diye söyledi.

‘YILBAŞI BEKLENMEMELİ’

File, bez torba ve kese kâğıdı gibi çantaları günlük hayatımıza şimdiden kullanmaya başlamamız gerektiğine dikkati çeken Palandöken, “Naylon poşetleri hayatımızdan tamamen çıkartmaya en kısa sürede başlamalıyız. Bunun için marketlerde para ile satılması beklenmemeli. Şimdiden alışverişe çıkarken yanımızda file, kese kâğıdı, bez torba vs. taşımalıyız. Yanımızda yoksa bir defaya mahsus olmak üzere bu file, bez torba gibi ürünler işletmeler tarafından müşterilere hediye edilmeli. File ve bez torbadan işletmeler haksız kazanç elde etme yoluna gitmemelidirler. Yıl içerisinde naylon poşet için yaptıkları harcamayı bez torba ve file içinde rahatça yapabilirler. Bunun için ek bir ücrete gerek yoktur. Bu tür file ve bez torbaları sadece alışverişe çıkarken değil normal zamanda da yanımızda bulunması gerekir.” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Lavanta balının kilosu 250 lira

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa