23 Ağustos 2018 14:22

Keyfi uygulamalarla mahpusların tedavi hakkı engelleniyor

İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Ozan Alpkaya, jandarmanın keyfi uygulamaları hastane ve mahkeme gidişlerinin engellendiğini yazdı.

Keyfi uygulamalarla mahpusların tedavi hakkı engelleniyor

Fotoğraf: Unsplash

Paylaş

İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden Evrensel’e mektup gönderen mahpus Ozan Alpkaya, jandarmanın keyfi ve rencide edici uygulamaları nedeniyle hastane ve mahkeme gidişlerinin engellendiğini yazdı.

İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalmakta olan siyasi hükümlü Ozan Alpkaya, hapishanede yaşadıkları sorunları gazetemize gönderdiği mektupla anlattı. Koğuşlarından çıkan mahpusların gardiyanlar tarafından arandıktan sonra x-ray cihazından geçirilerek tekrar aramaya tabi tutulduklarını aktaran Alpkaya, “Cezaevi içindeki bu arama bittikten sonra jandarmanın bulunduğu kısma geçiliyor. Jandarma üst arama esnasında onur kırıcı, eziyet edici uygulamalar ve yaklaşımlarda bulunuyor. Kemerden tutup rencide edici şekilde itip çekme, ceplerin içinin dışarıya çıkarılmasının istenilmesi, hapishaneye yasal mevzuata göre alınan kol saati ve yüzük gibi eşyaların engellenmesi gibi keyfi ve rencide edici uygulamalar geliştirilip, dayatılıyor.” dedi. Jandarmanın keyfi ve rencide edici uygulamaları sebebiyle hastane veya mahkemeye gitmeden geri döndüğünü anlatan Alpkaya, tedavi hakkının engellendiğini söyledi. Alpkaya, konuya ilişkin hapishane savcılığına yazdıkları dilekçelerin de sonuçsuz kaldığını kaydetti: “Bu yeni başlatılan uygulamanın bilinçli ve kasıtlı geliştirildiği ortadadır. X-ray’den geçilip, 2-3 defa üst araması yapılıyor olmasına rağmen bu uygulamanın mantıklı hiçbir izahı yoktur.” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cezaevinde tele takılan gazeteye soruşturma

SONRAKİ HABER

"Düz Dünyacılar"ın sayısındaki artışta Youtube’un rolü var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa