27 Ağustos 2018 11:13

Balıkçılar ‘vira bismillah’ demeye hazırlanıyor

Av sezonu için hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, denize açılacakları günü dört gözle bekliyor.

Balıkçılar ‘vira bismillah’ demeye hazırlanıyor

Fotoğraf: AA

Paylaş

Yeni av sezonunun başlayacağı 1 Eylül için gün sayan Egeli balıkçılar, tüm hazırlıklarını tamamlayarak heyecanla ‘vira bismillah’ demeyi bekliyorlar.

1 Eylül'de başlayacak avlanma sezonuna sayılı günler kala, onardıkları tekneleri ve ağlarının son kontrollerini yapan balıkçılar demirli oldukları limanlardan yeniden mavi sulara açılacakları günü dört gözle bekliyor.

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, 15 Nisan'da denizlerdeki av yasağının başlamasıyla Egeli balıkçıların teknelerini limana çektiklerini, yaklaşan sezon öncesi ise balıkçıların teknelerini ve ağlarını yenileyerek bu süreyi hazırlıkla geçirdiklerini söyledi.

Egeli balıkçıların geçen yıl iyi bir avlanma sezonu geçirdiğini kaydeden Çakan, “Bu sene de denizlerimizin durumu iyi gözüküyor. Karadeniz'de çok güzel palamut, Marmara'da hamsi, Ege'de ise sardalya ve kolyoz bol miktarda gözüküyor. İnşallah iyi bir sezon yaşayacağız, halkımızın bol miktarda balık tüketmesini sağlayacağız” dedi. 

İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı da irili ufaklı Ege'deki bin 710 teknenin 1 Eylül'de halat çözerek denize açılacağını, bereketli bir sezon geçirmeyi umut ettiklerini ifade etti.

AĞLAR YENİLENDİ, TEKNELER BOYANDI

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan Sedat Özbalık, yeni sezon hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladıklarını söyledi. Egeli balıkçıların geçen sezonu iyi geçirdiklerini dile getiren Özbalık, şöyle konuştu:

“Ağlarımızı yeniledik, teknelerimiz boyadık, bakımlarını yaptık, çürüyen yerleri değiştirdik. İnsanların daha sağlıklı balık yemeleri için buz makinelerini yeniledik. Denize çıkmadan durumu kestirmek pek mümkün değil ama bereketli görünüyor.”

33 yıllık reis Bahtiyar Kopuz da yeni sezon hazırlıklarını tamamladıklarını ve denize açılacakları günü beklediklerini ifade etti. Kopuz, “Denize çıkmaya hazırız. Bayramdan sonra adamlarımız gelecek 31 Ağustos günü demir alacağız” dedi.

Kentte 35 yıldır balıkçılık yapan Saim Kopuz ise yeni sezonun bereketli olmasını dileyerek, sorunlarının çözümü noktasında yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.

Egeli balıkçıların liman problemi yaşadığını anlatan Kopuz, “Denize çıkıyoruz, balık tutuyoruz bunları boşaltacak limanlarımız yok. İlk önce balıkçı limanlarının yapılması lazım. Balığı boşaltmak için 3-4 saat yol gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kopuz, orkinos balığının Türkiye içinde tüketilmesi için kota verilmesini de talep etti.

KARADENİZLİ BALIKÇIKLAR DA YENİ SEZONA HAZIR

Yeni av sezonunun başlayacağı 1 Eylül için gün sayan Karadenizli balıkçılar da heyecanla "Vira bismillah" demeyi bekliyor. Denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağının ardından teknelerini kıyıya çeken balıkçılar, yaz boyunca yeni sezon hazırlıklarını sürdürdü.

Av yasağının kalkmasına sayılı günler kala tekne ve ağlarının son kontrollerini yapan balıkçılar, bu sezon bol av gerçekleştirme umudunu taşıyor.

Ordu Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son hazırlıklarını tamamlamak üzere olduklarını, 31 Ağustos gecesi yeni sezonu açacaklarını söyledi.

Tüm balıkçıların zorlu bir bakım süreci geçirdiğini belirten Karadeniz, teknelerin onarım ve bakımlarının yapıldığını, yırtık ağların ise imece usulüyle tamir edildiğini anlattı.

Karadeniz, tüm balıkçıların yeni sezondan umutlu olduğunu ifade ederek, "Yeni sezon öncesi özellikle palamudun bol olacağı yönünde tahminlerimiz var. İnşallah deniz bizi yanıltmaz. Eğer yeni sezonda balık bol olursa vatandaş da ucuza balık tüketmiş olacak." dedi.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise tüm balıkçıların heyecan içerisinde olduğuna dikkati çekerek, "İlk gözlemlerimiz yeni sezonda balığın bol olacağı yönünde. Karadenizli balıkçılarımız adına inşallah güzel ve bereketli bir sezon geçer." diye konuştu.

Kumbaşı Balıkçı Barınağı'nda ağ tamiri yapan balıkçılardan Doğan Şahin, gece gündüz demeden ağ tamiri yaptıklarını, hazırlıklarda sona geldiklerini kaydetti.

Kentte 30 yıldır balıkçılık yapan Önder Öztürk, yeni sezonda iyi av olacağının işaretlerini aldıklarını belirterek, "Tüm balıkçılarımızın özellikle palamut ve istavritin bol olacağı yönünde beklentisi var. Hamsinin ise suların soğumasıyla bollaşmasını bekliyoruz." dedi. (AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çağla Büyükakçay, ABD Açık elemelerini geçemedi

SONRAKİ HABER

Sokağa çıkma yasağında oluşan zararın tazminini istedi, borçlu çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa