Kanada’da 23 milyon yıllık memeli fosilleri bulundu

Fotoğraf: Danielle Fraser

Kanada’da 23 milyon yıllık memeli fosilleri bulundu

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki bir kazı alanında, memelilere ait olduğu belirlenen 23 milyon yıllık fosiller ortaya çıkarıldı.

Kanada'nın, Saskatchewan eyaletinde, Grasslands National Park'taki arkeolojik kazı alanında, günümüz at, kedi ve gergedanlarının 23 milyon yıl önceki akrabalarına ait olduğu belirtilen fosiller keşfedildi.

Park alanında 2017 yılına kadar yapılan kazılarda memeli türlerin fosillerine rastlamayan Kanada Müzesinden Danielle Fraser başkanlığındaki ekip, 2017 yazında yapılan bir araştırmada at kemikleri ve gergedan fosilleri keşfedince, bu yıl araştırmalarına farklı bir ağırlık verdiklerini açıkladılar.

Kanada basınına konuşan bilim heyetinden Danielle Fraser, "En az üç farklı fosil at türünü keşfettik. Bunlardan biri, orta boy bir köpek büyüklüğündeydi. Bir puma büyüklüğüne yakın kedinin fosilini bulmaktan çok heyecanlandık. Ayrıca bir çene kemiği fosili daha bulduk ama bu bir memeli değil." dedi.

Fosillerin, 23 milyon yıl önceki Miyosen döneminde ait olduğunu aktaran Fraser, “Onları Kanada'da bulmak gerçekten heyecan verici ve şaşırtıcı. Çünkü, son buzul döneminde meydana gelen buzullar, bu yaştaki her şeyi adeta bir kenara itti ve bu yüzden bu tür kayaçlar Kanada'da çok nadir" ifadesini kullandı.

Fraser, bu fosillerin sadece Saskatchewan, Alberta ve Devon adasında bulunduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: "Muhtemelen gelecek yıl geri dönecek ve tavşan ve kemirgen gibi küçük memelileri aramaya başlayacağız. Bu alandaki çalışmaların yaklaşık bir 10 yıl daha sürmesini öngörüyoruz." (AA)

Fotoğraf: Danielle Fraser/Twitter

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ağustos 2018 08:08
www.evrensel.net
ETİKETLER fosilKanada