22 Ağustos 2018 20:46

‘Suriye’ye tatil için gitmiyoruz’

Her bayram ırkçı reflekslere maruz kalan Suriyeli mülteciler ülkelerine neden gittiklerini anlattı.

‘Suriye’ye tatil için gitmiyoruz’


Fotoğraf: AA

Paylaş

Ahmet OSMAN
Konya

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecinin bayramlarda akrabalarını ziyaret etmek için Suriye’ye gitmeleri her bayramda tartışma konusu oluyor. Peki Suriye’de yaşam koşulları nasıl, Suriyeli mülteciler için bayram günleri ne anlam ifade ediyor? Konya’da konuştuğumuz mülteciler, Suriye’de yaşam koşullarının iyi olmadığını belirterek oraya tatil için gitmediklerini dile getirdi. Mülteciler, bayram günlerinin kendilerine kaybettikleri, göremedikleri akrabalarını hatırlattığını söylüyor.

17 yaşındaki İsmet Mustafa Türkiye’de çok fazla yakını olmadığı için bayramın kendisi için hiç bir şey ifade etmediğini söylüyor. Suriye’deki bayramlarla ilgili pek bir şey hatırlamadığını dile getiren Mustafa, “Orada akrabalarım, arkadaşlarım vardı. Tek hatırladığım orada zaman dolu dolu geçiyordu. Burada hiç kimsem yok” dedi. Geldikten sonra hiç Suriye’ye gidemediğini ifade eden Mustafa, “Yaşlılar orada köylerde kalıyor. Herşey pahalı. Elektrik, su yok; iş yok. Orada yaşayamayız. Nenem ve dedem bizim gönderdiğimiz parayla geçiniyorlar. Sadece babam onları ziyaret etmeye gidiyor. Oraya tatil yapmaya gitmiyoruz” dedi.

Yakınlarını kaybettiğini, akraba olmadan bayramın bir anlamı olmadığını anlatan Mahmut Ömer “Ağabeyim öldü, arkadaşlarım da öldü. Mezarları Suriye’de. Mezarlarına bile gidemiyorum. Sadece onları özlüyorum” dedi. Suriye’de bayramların güzel geçtiğini anlatan Ömer, “Çünkü ağabeyim, arkadaşlarım, annem, babam vardı. Hayat vardı. O günleri çok özlüyorum” diye konuştu. Akrabalarım orada ama geri dönmek istemem diyen Ömer “Oraya gitsem beni direkt alırlar” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Trump AB ile savaşını kızıştıracak: İthal otomobile ek vergi gelecek

SONRAKİ HABER

Erdoğdu'nun iddiası: Berat Albayrak’a geceleri ekonomi dersi veriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa