Esad yönetimine ortak İdlib ‘uyarı’sı


Fotoğraf: AA

Esad yönetimine ortak İdlib ‘uyarı’sı

ABD, İngiltere ve Fransa Guta’daki sarin gazı saldırısının 5. yılında ortak açıklama yaparak Esad’a uyarıda bulundu.

ABD, İngiltere ve Fransa devletleri ortak bir açıklama yayınlayarak “Guta’daki korkunç sarin gazı saldırısının 5. yılında, Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasını kınadığımızı bir kez daha vurguluyoruz” dedi. Ortak açıklamanın, Suriye ordusunun el Kaide bağlantılı cihatçı grupların kontrolündeki İdlib vilayetine yönelik operasyon hazırlığı yaptığı bir dönemde yapılması dikkat çekti.

AA’nın haberine göre, açıklamada, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri olarak Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasını engellemek ve böyle bir kullanımda rejimi sorumlu tutmak konusundaki ortak kararlılığımızı bir kez daha teyit ederiz” denildi.

BİR UYARI DA RUSYA’YA

Açıklamada, İdlib’de “sivillere ve sivil altyapılara yönelik Suriye rejimi tarafından saldırı düzenlediği” haberlerinden ve “bunun insani sonuçlarından dolayı derin endişe duyulduğu belirtilerek, “İleride ve hukuksuz olarak kimyasal silah kullanımından duyduğumuz endişenin altını çiziyoruz” denildi.

“Esad rejimini destekleyen ülkeler” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, bu ülkeler kimyasal silah kullanımına karşı küresel normların korunması için güçlerini kullanmaya çağrıldı. Açıklamada, “Tüm uluslararası toplumu, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını sonlandırmak için sergilediğimiz kolektif çabayı desteklemeye çağırıyoruz. Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız” denildi.

AYNI GEREKÇE İLE SALDIRI DÜZENLEMİŞLERDİ

Ortak açıklamanın imzacısı olan ABD, İngiltere ve Fransa, geçtiğimiz nisan ayında da yine Doğu Guta’da kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla Suriye’nin başkenti Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda illerindeki askeri noktalar bombalamıştı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ağustos 2018 19:41
www.evrensel.net
ETİKETLER İdlib