22 Ağustos 2018 15:43

Sol Parti: İsveç için Türkiye bir risk

İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt: Şu anda İsveç için en büyük tehlike Türkiye’dir.

Sol Parti: İsveç için Türkiye bir risk

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, Türkiye ve İsveç hane halkı borçlarının İsveç ekonomisi için tehlike oluşturduğunu söyledi.

Sjösted, haber ajansı ‘Direkt’ ile yaptığı söyleşisinde İsveç ekonomisinin içinde bulunduğu durumu yorumlarken “Şu anda İsveç için en büyük tehlike Türkiye’dir” dedi.

“Erdoğan sadece Türkiye için demokratik bir felaket değil bölge için kötü bir lider, ülkeyi ekonomik çöküntüye götürüyor. O ve Trump gibi iki tip buluştuğunda her şey olabilir” diyen Sjöstedt, “Büyük anlayışsızlıkları ve eylem güçleriyle birbirini tamamlayan Trump ve Erdoğan’ın birbirlerine benzediklerini” söyledi. Sjösted, “En azından insan hakları söz konusu olduğunda uzun süreden beri Erdoğan’a daha daha sert bir tutum takınılması gerektiğini” belirtti.

TÜRKİYE’DEKİ SORUN AVRUPA BANKACILIK SİSTEMİNE YAYILABİLİR

Sjösted, “Ekonomisi küçük olmasına karşın Türkiye’deki sorunların Avrupa bankacılık sistemine yayılabileceği” uyarısında bulundu.

İsveç ekonomisinin güçlü olduğunu, büyük fazlalık verdiğini, ihracatın güçlü, vergi gelirlerinin yüksek ve faizlerin düşük olduğunu söyleyen Sjöstedt, “Uzun süren bir konjonktürde olduğumuzun bilinmesi gerekir. Kriz daha çok içeriden değil dışarıdan gelir. O zaman hazırlıklı olunmalı” dedi.

Bundan önceki hükümetin Muhafazakar Partili Finans Bakanı Anders Borg, Stockholm’de düzenlenen bir konferansta Türkiye’nin gidişatından karamsar olduğunu belirterek “Çok zor bir kriz” dedi.

Borg, Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasından sonra yeni tutumların ortaya çıktığını ve Trump’ın başka ülkelere yardım yerine o ülkeleri yıkmaya çalıştığını söyledi. ABD’nin çeliğe vergileri yükseltmesinin Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu kötüleştirdiğini ve Erdoğan hükümetini bir finans kaosunun tehdit ettiğini söyleyen Borg, “Daha iyi olmadan önce daha da kötü olacak” şeklinde konuştu. (Stockholm/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Öztunç: Hükümet samimiyse İncirlik'i kapatsın

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de "Kent ve Demokrasi" paneli düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa