22 Ağustos 2018 19:35

CHP'li Öztunç: Hükümet samimiyse İncirlik'i kapatsın

CHP Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye'ye yaptırımlar uygulayan ABD ile mücadelede hükümetin tutumunu eleştirdi.

CHP'li Öztunç: Hükümet samimiyse İncirlik'i kapatsın


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bayramı memleketi Kahramanmaraş'ta geçiren CHP Milletvekili Ali Öztunç, valilik önünde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Daha sonra partisinin il başkanlığına geçerek partililerle bayramlaşan Öztunç, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı ekonomik yaptırımlar ve iktidarın bu yaptırımlara karşı söylemlerini değerlendirdi. Hükümetin ABD ile mücadelede samimi olmadığını ifade eden Öztunç, şunları söyledi:

“Ben hükümete çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer ABD ile mücadelede samimiyse hükümet bir an evvel İncirlik Üssü'nü kapatmalıdır. Eğer ABD ile mücadelede samimiyse hükümet Adıyaman tütününü yasaklamamalıdır, serbest bırakılmalıdır. Amerika sigara tekellerinin para kazanması önlenmelidir. Eğer hükümet samimiyse şeker tekeli Cargill'in para kazanması için, daha da büyümesi için özelleştirilen bütün şeker fabrikaları yeniden devlete gelmelidir, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine son verilmelidir. Eğer samimiyse, Cumhurbaşkanlığı sarayında korumaların bindiği o lüks Amerikan araçları kullanılmamalıdır, gerekirse satılmalıdır, iade edilmelidir. Eğer samimiyse, Boeing firmasından milyarlarca dolarla alan uçakların ihalesi iptal edilip uçak alımlarından vazgeçilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı 'Iphone almayın Samsung alın' dedi, Samsung'un da aslında Amerikan yazılımı olduğunu unuttu. Hadi onu geçtim, Sayın Cumhurbaşkanı 'Iphone almayın' diyor bazı milletvekilleri Iphone kırıyor, ama Sayın Cumhurbaşkanı'nın atadığı Milli Savunma ve İçişleri Bakanı'nın elinde Iphone telefonlar var. 'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?' diye sorarlar.”

'DOLARI 4 LİRADAN ALIP 7 LİRADAN SATANLAR HAKİM KARŞISINA ÇIKATILMALI'

Ali Öztunç, bazı kişilerin dolar kuru düşükken satın alıp yükselince de hemen sattığını belirterek, “Bu süreçte doları 4 liradan alıp 7 liradan kim sattıysa, benim gözümde vatan hainidir. Dolar 4 lirayken alıp da 7 küsur liraya çıktığında bozduranların hepsi vatan haindir. Ben böyle bakıyorum. Bunların tespit edilmesi lazım, MASAK'ın devreye girmesi lazım. Doları 4 liradan alıp 7 liradan satanlar belirlenip, MASAK aracılığıyla hakim karşısına çıkartılmalıdır” diye konuştu. (DHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HDP'li Temelli'den Soylu'ya: Kutlanacak bayram yok

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa