22 Ağustos 2018 11:54

En çok kazanan kadın sporcu Serena Williams

Kariyerinde 23 grand slam şampiyonluğu bulunan Serena Williams, 18,1 milyon dolarlık gelirle son bir yılda en fazla kazanan kadın sporcu oldu.

En çok kazanan kadın sporcu Serena Williams

Fotoğraf: Tatiana/Wikimedia Commons(CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Forbes dergisinin Haziran 2017 ile Haziran 2018 arasındaki maaş, sponsor gelirleri ve bonusları hesaba katarak hazırladığı listede en çok kazanan kadın sporculara yer verildi.

Hamileliği nedeniyle 14 ay kortlardan uzak kalan ve müsabakalardan 62 bin dolar elde edebilen 36 yaşındaki ABD'li tenisçi Serena Williams, sponsorluk anlaşmaları sayesinde 18,1 milyon dolar gelire ulaşarak söz konusu dönemde en çok kazanan kadın sporcular listesinde zirveyi bırakmadı.

Danimarkalı tenisçi Caroline Wozniacki, 13 milyon dolar kazancıyla ikinci sıraya yerleşirken, ABD'li tenisçi Sloane Stephens ise 11,2 milyon dolarlık geliriyle üçüncü sırayı aldı.

En çok kazanan kadın sporcular listesinin ilk 10'unda tenisçi olmayan 2 isim var: Badminton'cu PV Sindhu ve araba yarışçısı Danica Patrick. En çok kazanan 10 kadın sporcunun gelirleri toplamı 105 milyon dolar. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 4, beş yıl öncesine göre yüzde 28'lik bir düşüşe işaret ediyor.

Forbes'ın haziran ayında yayımlanan "En çok kazanan 100 atlet" listesinde hiç kadın atlet yer almamıştı. Normalde listede yer alan Serena Williams ve Maria Sharapova'nın gelirlerinde düşüş bunda rol oynamıştı.

Serena Williams, geçmişte hem kadın sporcuların erkeklerden hem de beyaz olmayanların beyazlardan daha az para kazanmasını eleştiren demeçler vermişti.

LİSTENİN ZİRVESİ

Forbes'un listesinin ilk sırasında boksör Floyd Mayweather, ikinci sırasında futbolcu Lionel Messi, üçüncü sırasında futbolcu Cristiano Ronaldo, dördüncü sırasında boksör Conor McGregor, beşinci sırasında futbolcu Neymar, altıncı sırasında basketbolcu LeBron James, yedinci sırasında tenisçi Roger Federer, sekizinci sırasında basketbolcu Stephen Curry yer alıyordu.

Listede normalde kendine yer bulamayan boksörler Mayweather ve McGregor, bu yıl yaptıkları şov maçından toplam 360 milyon dolar kazanmıştı. Bu da onları listenin zirvesine taşımıştı. (SPOR SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Abdelhak Nouri’nin durumu 'geçmişe göre daha iyi'

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa