21 Ağustos 2018 16:08

Sakaryaspor taraftarlarından 'Atatürk Stadyumu müze olsun' kampanyası

Akademi Sakaryaspor, Sakaryaspor'un eski stadının ulusal futbol müzesi haline getirilmesi için girişimlerini başlattı.

Sakaryaspor taraftarlarından 'Atatürk Stadyumu müze olsun' kampanyası

Ekran görüntüsü: Akademi Sakaryaspor'un youtube videosundan alınmıştır.

Paylaş

Akademi Sakaryaspor, Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Hakan Şükür, Tuncay Şanlı gibi ülke futbolunda iz bırakmış isimlerin futbol sahnesine ilk adım attıkları yer olan eski statları, Atatürk Stadyumu'nun müzeye dönüştürülmesi için kampanya başlattı.

Geçtiğimiz yıl 28 bin 154 kişilik Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu'nun inşa edilmesi sonrası terk edilen stadyumun "Millet Bahçesi" yapılması planlanıyor.

Akademi Sakaryaspor ise geliştirdiği proje ile interaktif bir müze tasarladı ve herkesi 7 Eylül günü saat 18.00'de eski stadyuma çağırdı.

Akademi Sakaryaspor'un konu hakkındaki basın açıklaması şöyle:

"Bir stat düşünün, içinde nice yıldızlar, ne gol kralları yetişmiş. Bir stat düşünün, yüzbinlerce şehirliyi mütemadiyen renklerine cem etmiş. Tahta tribünleri, diş kıran zemini ve nihayetinde Çark deresinin suyu ile yeşermiş çimleri arasında tek tek saymaya kalksanız, ömrünüz yetmez anıları derlemeye. Fikretler, Muammerler, Rıfkılar, Ercanlar, Recailer, Coşkunlar, Yenallar, Bahriler, Sadunlar, Tunalar, Oğuzlar, Aykutlar, Enginler, Turhanlar, Tuncaylar, Aygünler, Koraylar, Mesutlar, Leventler ve yazmakla bitmeyecek, unuttuğumuz diğer emektarlar o yaprak gibi formayı bu statta, bu futbol şehrinde terletti. Durun ve dinleyin: Bu çayırın üstündeki gökte pırıl pırıl bir Sakaryaspor ruhu gezmekte. O ruh ki iki büyük harf olarak bu stada düştü önce. Sonra büyüdü büyüdü ve geniş omuzları da içine alan bir formanın üstünde Sakaryaspor’a dönüştü. Kocaman bir şehrin gözdesi oldu, her sokağını deplasman deplasman temsil eden nazenin bir vitrin gibi başköşeye konuldu.

Böyle bir değerin doğduğu eve vedası, bir kül sessizlikte gerçekleşemez. Bu yuva nasıl ki bizim en gür ve şanlı günlerimize şahitlik ettiyse şimdi de kendi ruhaniyetine yakışır bir vedayı hak etmektedir. Bu nedenle 7 Eylül’de saat 18:00’da “Bizim Statta” toplanıyoruz. Ancak inanıyoruz ki bu veda tamamen bir yokoluş değil bir geçişe imkan tanıyan ilk kıvılcım olacaktır. Sakaryaspor’un varlığıyla etle tırnak olan bu yeşillik Sakaryaspor’un yoğunluğunu taşımaya devam etmeli ve genç nesillere kendisini anbean hatırlatmalıdır. Devam etmeyi başaran kültürlerin yeryüzünde onurlu bir geleceği de temin ettiği tarihi bir gerçektir. Bu araziye esas değerini veren Sakaryaspor’un, kendi toprağında yaşama hakkı ilelebet saklı kalmalıdır. Bizler Akademi Sakaryaspor olarak burada yuvamızın devamı niteliğinde bir yeni mekan hayal etmekteyiz. Millet bahçesi kapsamında düzenlenmesi planlanan bu arsanın ekte sunduğumuz projedeki gibi, ailelerin eş ve çocuklarıyla gezebileceği interaktif bir Sakaryaspor ve Ulusal Futbol Müzesi şeklinde ilimize kazandırılması, dünyada örneği ilk ve tek olacak olmasıyla şehrimizin marka değerini daha da fazla yükseltecek bir hamle olacaktır. Futbola ve Sakaryaspor’a düşkünlüğüyle anılan şehrimiz, bu uğurda kaybettiklerinin yasını ve onlara olan vefa borcunu bu yolla ödeyebilmelidir." (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Barzani ile McGurk, Irak’ta yeni hükümeti görüştü

SONRAKİ HABER

Aile sağlığı merkezlerindeki ödenek krizi Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa