21 Ağustos 2018 12:56

Cankurtaran drone İspanya’da hayat kurtardı

İspanya’da akıntıya kapılan bir grup yüzücü; drone’lardan atılan can yelekleri sayesinde kurtarıldı.

Cankurtaran drone İspanya’da hayat kurtardı


Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İspanya’da bir grup yüzücü akıntıya kapılarak kendilerini sahilden 70 metre açıkta buldu. Durumu fark edip alarm veren cankurtaranlar drone’u havalandırdı. Açıkta dalgalarla ve güçlü akıntıya karşı durmaya çalışan kişiler, drone üzerinden atılan can yelekleri sayesinde hayata tutundu.

Webrazzi’de yer alan habere göre, sekiz pervaneli drone, sahip olduğu karbon fiber gövdesi ile hafif ve dayanıklı bir drone olarak üretilmiş. Tam 34 dakika havada kalabilen cankurtaran drone, iki adet can yeleği taşıdığında ise 26 dakika havada kalabiliyor. Drone’un bölgede olması ve can yeleği taşıma kapasitesi mevcut bir modeli uçuran drone pilotu, kurtarma operasyonunun en önemli öğelerinden birisi olmuş.

Hikayenin en ilginç yanı ise elbette kurtarma operasyonunun drone üzerindeki kamera aracılığıyla an be an kayıt altına alınması olmuş. Drone üzerindeki kameralar aracılığıyla kurtarma operasyonu görüntülenmiş. Başka bir cankurtaranın ya da insanın gitmesi halinde onun da dalgalarla boğuşmak zorunda kalacağı bir senaryoda, drone önemli bir rol üstlenmiş ve bölgeye güvenli yardımı götürmeyi başarmış. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Antalya Film Festivali için sanatsal afiş

SONRAKİ HABER

İstanbul'da sis etkili oluyor: Vapur seferleri iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa