20 Ağustos 2018 09:31

Garo Paylan: Varlık barışı ile kara para aklayacaklar

HDP’li Garo Paylan, ‘Varlık Barışı’ düzenlemesinde yer alan bazı maddelerle ilgili ‘kara parayı aklama’ değerlendirmesinde bulundu.

Garo Paylan: Varlık barışı ile kara para aklayacaklar

Garo Paylan | Fotoğraf: MA

Paylaş

Hükümet, seçim öncesi gündeme getirdiği vaatlerden varlık barışıyla ilgili seçim sonrası esnemeye gitti. Liranın TL karşısındaki değer kaybının durdurulamamasıyla gündeme getirilen düzenlemeyle ilgili yapılan ‘kara para aklama’ değerlendirmelerine bir yenisi daha eklendi.

Varlık Barışı’nda önceki gün yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre, yurtdışında bulunan varlıkların Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurtdışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak. Yine şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek.

‘KARA PARAYLA EKONOMİ İYİLEŞMEZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, yeni düzenlemeyi değerlendirdi. AKP döneminde daha önce de “ülkeye kara para çekme” yönünde düzenlemelerin yapıldığını kaydeden Paylan, söz konusu düzenlemelerle ekonominin iyileşemeyeceğini söyledi.

Hükümetin, dövizde sıkıştığı için yurtdışında bulunan kaynakları Türkiye'ye getirmenin önünü açtığını söyleyen Paylan, düzenleme için “kara para aklama” tanımı yaptı. Paylan, “Daha önce işlenmiş bir suç sonucu elde edilen ve vergi cennetlerine götürülen paralar, bu düzenlemeyle birlikte bu sefer Türkiye'de aklanacak” dedi.

‘BAZI KİŞİLERİ AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Paylan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
“Bu son düzenlemeyle aslında bir şey daha ortaya çıktı. Belki de şu anda yurtdışında bulunmayan ama Türkiye'de kazanılmış kara paraların yurt dışına gönderilmiş gibi yapıp, bazı kişilerin aklamasını sağlamaya çalışıyorlar. Yani vergilendirilmemiş kaynakların aklanmasının önünü açan bir düzenlemedir.”

‘KRİZİ DERİNLEŞTİRİR’

Düzenlemenin hayata geçmesiyle Türkiye'nin kara para cennetine dönüşeceğini söylediklerini hatırlatan Paylan, şunları kaydetti:
“Hükümet o dönem kara paranın aklanamayacağını söyleyip, şerh düşmüştü. Aslında şu an o şerhi ortadan kaldırıyorlar. Dünyanın tüm kara paralarını Türkiye'ye davet ediyorlar. Bu tür ülkeler kara para cenneti haline gelir. Vergi cennetleri; uluslararası finansal kurallar bütününü bozduğu için yaptırımlara maruz kalır. Ve kesinlikle krizi derinleştirir. Bu adımlar panik adımlardır. Yani Türkiye tekrar büyük bir krize doğru gidiyor. Krizden çıkış için denenen bu kara paranın Türkiye'ye girmesi krizin önünü kesmeyeceği gibi ülke daha güvenilmez hale gelir. Bu uygulama Türkiye'den paranın kaçışını daha da hızlandırır.” (Ankara/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kırkağaç'ta orman yangını: 45 dekarlık alan zarar gördü

SONRAKİ HABER

"Kredi kartlarında taksit ve kredilerde vade uzatılacak"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa