20 Ağustos 2018 14:20
Son Güncellenme Tarihi: 20 Ağustos 2018 14:28

Ekonomi Yazarı Güngör Uras hayatını kaybetti

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ekonomi Yazarı Güngör Uras, çarşamba günü toprağa verilecek.

Ekonomi Yazarı Güngör Uras hayatını kaybetti


Fotoğraf: Levent Abi /WIKIMEDIA COMMONS

Paylaş

Ekonomi Yazarı Güngör Uras, Şişli’de tedavi gördüğü özel bir hastanede hayatını kaybetti. Uras, çarbamba gübü Bebek Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığında toprağa verilecek.

GÜNGÖR URAS KİMDİR?

Gazeteci ve yazar Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras 22 Temmuz 1933’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'Mali Şube'sinden mezun olmuş, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazanmış, 1994'te Marmara Üniversitesi'nde Profesör olmuştur.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Halen Dünya ve Milliyet gazetelerinde yazmaya devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı. (HABER MERKEZİ)

Bu makalenin kimdir kısmı Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Lisansı ile yayınlanmış "Güngör Uras" Vikipedi makalesinden alınmıştır. Tüm makale aynı lisansla kullanılabilir.

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de otluk alandaki yangın evin çatısına sıçradı

SONRAKİ HABER

HDP’li eski ilçe başkanına bilirkişi raporuna rağmen hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa