19 Ağustos 2018 16:27

Ordu’daki selde 809 ton fındık zarar gördü

Ordu'da yaşanan sel felaketi nedeniyle 4 bin 426 çiftçiye ait 809 ton fındık zarar gördü.

Ordu’daki selde 809 ton fındık zarar gördü


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ordu'da 1 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Selde, 4 bin 426 çiftçiye ait 43 bin 476 dekar alanda 809 ton fındığın zarar gördüğü, 328 kovandaki arılarla, 5 sığır, 480 kanatlı hayvan ve bir alabalık havuzundaki balıkların da öldüğü saptandı.

Felakette, 4 bin 426 çiftçiye ait 43 bin 476 dekar alanda 809 ton fındığın zarar gördüğü, 328 kovandaki arılarla, 5 sığır ve 480 kanatlı hayvan ve bir alabalık havuzundaki balıkların da öldüğü saptandı. Perşembe Medreseönü’nde hasar gören balıkçı barınağının temizlenmesi için Tersaneler Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen gemiyle çalışmalar devam ederken, bir yandan da denizde kalan balıkçı teknelerinin kurtarılmasına başlandı. Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde heyelanda hasar görerek tahliye edilen 18 evin ise yıkılacağı belirtildi. Konut sahiplerine kiralık ev temin edilerek maddi destek sağlandığı bildirildi. (Ordu/DHA)


TZOB: FINDIKTA FİYAT 15 LİRANIN ALTINDA OLMAMALI

Öte yandan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındıkta piyasaya girmekte gecikmesi ve makul bir fiyat açıklamamasının fındıkta ihraç fiyatını düşüreceğini, ülke ekonomisine yapılan katkının azalmasına yol açacağını bildirerek, “rekoltedeki düşüş, fındıkta üretici maliyetini daha da yükseltecek. TMO, gecikmeden, yükselen enflasyon, maliyetler, döviz kurları ve üretici refahını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalıdır” dedi.

Bayraktar, fındığın büyük bölümünün ihracata gittiğini, geçen yıldan bu yana dolar kurunun yüzde 70.4 arttığını, fiyat 15 lira açıklansa da dolar bazında kabuklu fındık fiyatının sadece 2.5 doları, iç fındık fiyatının bütün maliyetler eklense 5.5 doları bulmayacağını bildirdi ve şunları söyledi:

“Rekoltedeki düşüş, fındıkta üretici maliyetini daha da yükseltecek. TMO, gecikmeden, yükselen enflasyon, maliyetler, döviz kurları ve üretici refahını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalıdır.”

“Bu yıl rekoltenin külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle geçen yılın çok altında olacağı görülüyor”

“Dünyanın en büyük fındık üreticisi ülkesi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor. Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor.”

“Hasadın başladığı fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fındık fiyatında.”

“Fındığın büyük bölümü ihracata gidiyor. Geçen yıldan bu yana dolar kuru yüzde 70.4 arttı. Fiyat 15 lira açıklansa da dolar bazında kabuklu fındık fiyatı sadece 2.5 doları, iç fındık fiyatı bütün maliyetler eklense 5.5 doları bulmaz.”

“2014/2015 sezonunda iç fındığın kilogramını 12.87 dolardan, bu sezon 6.23 dolardan satan Türkiye, fındık fiyatını düşük tutarak ihracat gelirlerini düşürmemelidir.”

 “Ülke ekonomisi açısından fındıkta ihraç fiyatı ihracat miktarından daha önemli. 2014/2015 sezonunda sadece 217 bin 427 ton iç fındık ihraç edilmesine rağmen 2.8 milyar dolarlık ihracat geliri kazanıldı. 1 Eylül-8 Ağustos döneminde bu sezon 277 bin 747 ton iç fındık ihraç edilmesine rağmen, ihracat geliri 1.73 milyar dolarda kaldı.”

“400 bin aile, 706 bin hektar alanda, dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini, dünya fındık ihracatının yüzde 75’ini karşılıyor.”

“Rekolte geçen yılın çok altında kalacak. Bu yıl rekolte külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle geçen yılın çok altında olacak gibi görünüyor. Hasat tüm hızıyla sürüyor ama çiftçimiz fındıkta yeterli fiyatın bulunamayacağından endişeli. Artan girdi fiyatları nedeniyle başta mazot olmak üzere girdilere erişimi zorlaştı. Maliyetler arttı. Rekoltedeki düşüş, fındıkta üretici maliyetini daha da yükseltecek.

Dünyanın en büyük fındık üreticisi ülkesi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor.

Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor. Hasadın başladığı fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fındık fiyatındadır.”

“Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesi en başta üreticilerimizi üzmüştür. Tarım ve Orman Bakanlığımız yapmış olduğu fındık rekolte çalışmasının sonucunu henüz açıklamadan bir firma kendince bir fiyat açıklıyor. Buna müdahale edilmelidir. Artan girdi ve işçilik maliyetleri üreticimizi zora sokmuştur. Üreticilerimiz bu yıl en az kilogram başına en az 15 lira fiyat beklemektedir.”

“TMO gecikmeden, yükselen enflasyon, maliyetler, döviz kurları ve üretici refahını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalıdır. Üreticimiz daha fazla desteklenmelidir. TMO, yüksek kesimlerde de fındık alımı için geçici alım merkezi oluşturmalı, müdahil kurum olarak piyasada etkin ve hızlı alım gerçekleştirmelidir.” (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Elazığ F Tipi Cezaevi’nde süngerli odada işkence iddiası

SONRAKİ HABER

Kargıcak Koyu'ndaki ağaçların kesilmesi protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa