19 Ağustos 2018 14:40

‘Suriye için Ortadoğu’nun zengin ülkeleri para verecek’

Donald Trump, 'ABD yerine Suudi Arabistan ve Ortadoğu’daki diğer zengin ülkeler ödeme yapmaya başlayacak' açıklaması yaptı.

‘Suriye için Ortadoğu’nun zengin ülkeleri para verecek’

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Suriye’de ‘istikrarın’ sağlanması için vermeyi daha önce vadettiği 230 milyon dolarlık fonu başka bölgelerde kullanma kararı aldığını bildirmesinin ardından yaptığı açıklamada, “ABD yerine Suudi Arabistan ve Ortadoğu’daki diğer zengin ülkeler ödeme yapmaya başlayacak” dedi.

Konuya ilişkin Twitter üzerinden açıklamalar yapan Trump, şu ifadeleri kullandı:

“ABD, Suriye’ye yaptığı saçma sapan 230 milyon dolarlık gelişim ödemesine son verdi. ABD yerine Suudi Arabistan ve Ortadoğu’daki diğer zengin ülkeler ödeme yapmaya başlayacak. ABD’nin, ordumuzun ve bize yardım eden diğer ülkelerin gelişmesini istiyorum!”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından Beyaz Saray ile koordinasyon halinde alınan son karar gereği, Suriye’de IŞİD’den kurtarılan bölgelerde yeniden istikrarın sağlanması için daha önce verilmesi vadedilen 230 milyon dolarlık fonun başka bölgelere aktarılacağını açıklamıştı.

Öte yandan Suudi Arabistan, ABD desteği ile Suriye Demokratik Güçleri tarafından IŞİD’den geri alan Rakka kenti için maddi yardımda bulunacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TRT İzmir'de ‘ikna’ odaları: Emekli olmazsan sürülürsün

SONRAKİ HABER

Konya’da çuval içinde yakılmış köpek bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa