4+4+4’e karşı Ankara’ya yürüyecekler

4+4+4’e karşı Ankara’ya yürüyecekler

EĞİTİM SEN’in çağrısıyla 11 Eylül’de Türkiye’nin dört yürüyüş koluyla başlayacak olan 4+ 4+ 4’e karşı 15 Eylül mitingi öncesi dün Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenlendi. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Başbakan Erdoğan’ın “dindar nesil yetiştirm

‘EĞİTİM BAŞLAMADAN DAHA BİRÇOK ZORLUK YAŞANIYOR’

4+ 4+ 4 ile birlikte  okulların dönüştürülerek öğretmen ve öğrencilerin sürgün edilmesine ve velilerin paralı okul servislerine mahkum edileceğine dikkat çeken Tombul, yeni eğitim sistemi ile birçok zorluğun yaşanacağını bunun eğitim öğretim yılı başlamadan görülebildiğini söyledi. Tombul, “anadilde eğitim talebi yok sayılmakta, kız çocukları eve kapatılmakta, çocuk gelinlerin, dindar ve kindar nesillerin yetişmesine neden olan bu sistem, geleceğimiz olan çocuklarımızı ırkçı ve gerici eğitime maruz bırakmaktadır” dedi. Emek ve demokrasi güçleri olarak, AKP hükümetinin içinde bulunduğu ideolojik hedeflere kurban edilmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Tombul, “4+ 4+ 4’ü durduracağız” dedi. Tombul, tüm anneleri, babaları ve 4+ 4+ 4’e karşı herkesi, Eğitim Sen’in 15 Eylül’de Ankara’da yapacağı mitinge çağırdı.

‘AKP’NİN DAYATMACI TAVRI TEHLİKE YARATIYOR’

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de, 15 Eylül mitingine gereken desteği sunacaklarını söyledi. Yeni eğitim sistemiyle birlikte birçok karmaşanın oluşacağını kaydeden Gök, AKP’nin dayatmacı tavrı yüzünden Türkiye’nin büyük bir tehlikeye doğru gittiğini söyledi. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Haydar İlker de, eğitim sisteminin her zaman önemli bir alanı olduğunu söyledi. Geçmişten bugüne kadar eğitim alanında özelleştirmeci, piyasacı, gerici birçok adımın atıldığını Söyleyen İlker, AKP bugün artık çekinmeden, korkmadan, istediği her şeyi hayata geçirdiğini söyledi. BDP Ankara İl Başkanı Ahmet Aday da, toplantıyı Kürtçe selamladı. Anadilde eğitime dikkat çekmek amacıyla Kürtçe selam verdiğini kaydeden Aday, Türkiye’de sadece Türklerin yaşamadığını, birçok inanç ve dilin eğitim müfredatı içerisinde bulunmadığına dikkat çekti. Aday, “Bu eğitim sistemi baştan aşağı değişmelidir. Hiç kimse kendisini o eğitimin içinde bulamıyor. Tamamen tekçi bir eğitim sistemidir” diyerek eleştirdi. Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut da yasanın getirdiği olumsuzluklara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Karabulut, “Yolu yok bu yasayı durduracağız” dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, yapılacak eylem ve etkinlikler hakkında bilgi verdi. Türkiye’de dört noktadan olmak üzere 11 Eylül’de yürüyüş kollarıyla Ankara gelineceğini bildiren Yıldız, birçok il merkezinde yürüyüşler yapılarak 15 Eylül mitingine katılınacağını söyledi. Yürüyüşün saat 10.00’da Ankara Gar’ına doğru, Büyükşehir Belediyesi önünden başlatılacağını duyuran Yıldız, saat 13.00’de de mitingin yapılacağını söyledi. Yıldız, herkesi mitinge katılmaya ve 4+ 4+ 4’e karşı mücadele etmeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net