19 Ağustos 2018 13:49

'Eskiden bir haftada kazandığımızı şimdi 20 günde zor çıkarıyoruz'

Bayrampaşa Meyve ve Sebze Hali esnafı, eskiden bir haftada kazandıklarını şimdi 20 günde ancak kazanabildiklerini söylüyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Eskiden bir haftada kazandıklarını şimdi 20 günde ancak kazanabildiklerini kaydeden Bayrampaşa Meyve ve Sebze Hali esnafı, ekonomideki kötü gidişatın faturasının kendilerine kesildiğini söyledi.

Her geçen gün kendini daha derinden hissettiren kötü ekonomik gidişat, küçük esnafı kara kara düşündürüyor. Bayrampaşa Meyve ve Sebze Hali’nde satışlar yarı yarıya düştü. Bayram öncesi olmasına rağmen sessizliğin hakim olduğu halde, esnafların bir kısmı siftah yapmadan günü kapatırken, kimileri ise eskiden bir haftada kazandıkları karı 20 günde ancak kazanıyor.  

Seçimlerin ardından işlerinde ciddi bir düşüş yaşandığını belirten hal esnafından Selahattin Vural, “İki bayram arası olmasına rağmen işler kesat. Eskiden 20 ton soğanı bir iki günde bitirirdik. Şuan 20 ton soğanı kapıda bekletiyoruz. Üç gün geçiyor satamayınca tekrar içeri alıyoruz” dedi.

Mallarını ucuza sattıklarını ama buna rağmen kimsenin almadığını vurgulayan Nebi Tangeride de, “Halin durumu içler acısı. Alan yok, satan yok. Sabahtandır buradayız. Sattığımız bir ton karpuz” diye konuştu.

‘PARAYI ALAN YERİNE KOYSA İŞLER DÜZELİR’

Dolar yükselmeden önce günde 10 ile 12 ton arasında karpuz sattıklarını ancak şuan günde 4 ile 5 ton karpuz satabildiklerini belirten Tangeride, “Devletin bu duruma bir çare bulması lazım. Çıkıp, ‘Yastık altındaki dolarları ve altları bozdurun’ diyorlar. Yok ki bozduralım. Kendileri ne yaptılar parayı? Alan yerine koysun işler düzelir zaten. Zenginlere söylesinler doları bozdurun diye. İşi iyi olan adamın burada ne işi olur. 15-20 gündür patates pahalı. Şimdi insanlar burada patatesi çöpe döküyor” diye tepki gösterdi.

‘KENDİ ÜRÜNÜMÜZÜ BİLE SATAMIYORUZ’

Malı tarladan alıp sattıklarını ve işçiliğini kendilerinin yaptıklarının altının çizen Tangeride, şöyle devam etti:

“Kendi ürünümüz yine de satamıyoruz. Bu işin içinden çıkamıyoruz. Mazot almış başını gitmiş. Halin bu sınırında boydan boya kavun ve karpuz kamyonlara atılıyor. Şimdi görüyorsunuz bir tane bile karpuz atan yok. Burası normalde böyle değildi.” Esnafın krizi dillendirmekte korktuğuna dikkat çeken Tangeride, “Aslında herkes durumun farkında ama konuşmaktan çekiniyor.”

‘KRİZİN FATURASI BİZE KESİLİYOR’

Eskiden bir haftada kazandıklarını şimdi 20 günde ancak kazanabildiklerini anlatan bir diğer esnaf Ferit İnanç, “Krizin faturası bize kesiliyor. Tepkiliyiz ama elimizden bir şey gelmiyor” diye konuştu.

Halde nakliyatçı olan Levent Yertut de, “Dört gündür burada yatıyoruz. Yük indiremedik. Satış yok. Hal çok durgun. Ucu ucuna geçiniyoruz” dedi.

Pazar pahalı diye hale gelip alışveriş yapan Ali Şair ise, şunları dile getirdi:

“Dolar aldı başını gitti. Millet hiç bir şey alamıyor. Ortam çok berbat. Nasıl olacak. Çıkıp ekranlarda işi götürdüklerini söylüyorlar. Biz neden bir şey göremiyoruz.” (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Medyanın bayramlık klişeleri: Kendi bayram gazetenizi kendiniz yapın

SONRAKİ HABER

TRT İzmir'de ‘ikna’ odaları: Emekli olmazsan sürülürsün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...