19 Ağustos 2018 12:59
Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ağustos 2018 13:08

Çavuşoğlu'dan ABD'ye: Bu yaklaşımla bir yere varamayız

'Siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz, kendi siyasi kaygılarınızla hareket ediyorsunuz ve kendi seçimlerinize malzeme yapmak istiyorsunuz.'

Çavuşoğlu'dan ABD'ye: Bu yaklaşımla bir yere varamayız

Fotoğraf: Engin Anak/DHA

Paylaş

Sırbistan Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosluğu'nun açılış programında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD krizine ilişkin "Tüm sorunlar çözülebilir ama dayatmayla tehditle değil. Ben kendilerine de söyledim: Öyle görülüyor ki siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz, kendi siyasi kaygılarınızla hareket ediyorsunuz ve kendi seçimlerinize malzeme yapmak istiyorsunuz, bunu seçime kadar da uzatmak istiyorsunuz. Çünkü sergilenen tutumu izah etmek mümkün değil" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosluğu'nun açılış programı kapsamında Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD krizine dair şunları söyledi:

"Varolan sorunların çözülmesi konusunda biz diplomasiyi işlettik. Sorunların çözümü konusunda önerilerde de bulunduk. Sorun yaşanabilir, yarın yine yaşanabilir ama sorunun çözülmesi konusunda çaba sarf edeceksiniz; birlikte, karşılıklı, beraber hangi adımlar atılabilir? Bunlar konuşulur. Ara ara bu konularda birlikte çalıştık, yol haritaları gitti geldi. Bu toplantılar yapıldı ama bu toplantılardan hemen sonra veya sonunda, önünde, ortasında bir bakıyoruz farklı bir açıklama, tehdit dili geliyor… Bir dayatma anlayışı var. Onlara diyoruz ki, bu yaklaşımla bir yere varamayız.

Hukuk var, her ülkenin yargısı var, iç hukuk var, bir de uluslararası sözleşmeler var Türkiye ve ABD'nin taraf olduğu. Tüm sorunlar çözülebilir ama dayatmayla tehditle değil. Ben kendilerine de söyledim: Öyle görülüyor ki siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz, kendi siyasi kaygılarınızla hareket ediyorsunuz ve kendi seçimlerinize malzeme yapmak istiyorsunuz, bunu seçime kadar da uzatmak istiyorsunuz. Çünkü sergilenen tutumu izah etmek mümkün değil.

Tamam kendi aralarında farklı kişilerden farklı açıklamalar geliyor. Onların içişleri diyebiliriz ama bizi de ilgilendirdiği, tüm dünyaya yansıdığı için bu konularda yorum yapma hakkımız var. Orada bir kaos var. Aynı kurum içinde bile bakan ve yardımcıları arasında farklı tutumlar gördük, görüyoruz. Bu da var ama öyle görünüyor ki, benim de izlenimim ABD bu sorunları çözmek istemiyor, seçimlerde bu konuları malzeme yapmak istiyor. Ama bizim Amerikan halkıyla da bir problemimiz yok. Amerikan halkı da gerçekleri görmeye başladı." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bursa'da tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa