18 Ağustos 2018 11:54

Finlandiya'da Bakan Timo Soini kürtaj yasaklarını teşvikle suçlanıyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, başka ülkeleri kürtaj hakkını sınırlamaları için teşvik etmekle suçlanıyor.

Finlandiya'da Bakan Timo Soini kürtaj yasaklarını teşvikle suçlanıyor

Fotoğraf: EU2017EE Estonian Presidency
/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Murat KUSEYRİ

Yabancı karşıtı ve popülist parti 'Mavi Gelecek' üyesi Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, başka ülkeleri kürtaj hakkını sınırlamaları için teşvik etmekle suçlanıyor.

Soini, Kanada’da ‘Pro Life’ adlı kürtaj karşıtı hareketin düzenlediği bir ayine katıldığı için Hükümet Adalet Müfettişi'ne (JK) şikayet edildi.

Soini, dün JK’ye verdiği ifadede dini inançları gereği ‘kürtaj kurbanlarını’ anmak için serbest zamanında kilisede bulunan ayine katıldığını belirterek kendisini savundu.

Devletin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kişilerin inançları söz konusu olduğunda neyin yanlış neyin doğru olduğuna karar veremeyeceğini savunan Soini, “İnsan yaşamına saygı Roma-Katolik kilisesinin en temel öğretilerinden biridir. Ve bir katolik olarak diğer katılımcılar gibi inancımı dile getirdim” dedi.

Soini, düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğünün ancak istisnai durumlarda uluslararası ve Avrupa Birliği yasaları tarafından sınırlanabileceğini belirtti. Bundan dolayı kendisine yaptırım uygulanarak haklarının kısıtlanması için her hangi bir neden bulunmadığını öne sürdü.

CUMHURBAŞKANI SOİNİ’Yİ ELEŞTİRMİŞTİ

Soini’nin kürtaj karşıtı ayine katılmasının medyada yer almasından sonra Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bakanların serbest zamanlarında etkinliklere katılabileceklerini ancak bazı konular hakkında görüş açıklanmalarının uygun olmadığını belirterek Soini’yi eleştirmişti.

Soini, daha önce İrlanda’da kürtaj hakkını kabul eden yasayı eleştirmiş, Arjantin’de kürtajın serbest bırakılmasını öngören tasarının Senato tarafından reddedilmesine de kişisel blogundan destek vermişti. Başbakan Juha Sipila’nın herkesin kendi görüş ve düşüncelerini ifade etme hakkı olduğunu belirterek Soini ile ilgili bir önlem almaya gerek görmediğini açıklaması muhalefet partilerinin tepkilerine yol açtı.

Sosyal Demokrat Partili Parlamento Başkan Yardımcısı Tuula Haatainen, Soini’nin kürtajla ilgili söylemlerini kınadı ve kadın düşmanlığı olarak niteledi. Sol Birlik Başkanı Li Andersson, kadın ve genç kızların haklarını savunduğunu iddia eden Soini’nin  kürtaj karşıtı söylemleriyle inandırıcılığını yitirdiğini söyledi.

HÜKÜMET YOKSUL KADINLARIN HAKLARINI SAVUNMUYOR

Soini’nin merkezinde yer aldığı kürtaj tartışmaları sürerken gazeteci Magnus Swanljung, hem Soini hem de hükümetin kürtaj ve kadın haklarıyla ilgili tutumlarını eleştiren ve teşhir eden bir makale kaleme aldı.

Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’nin internet sitesinde yayımlanan makalesinde Soini’nin kürtaj karşıtlığıyla ilgili tartışmaların sahte olduğunu belirten Swanljung, “Finlandiya Dışişleri Bakanının başka ülkeleri kadınların kürtaj haklarını kısıtlamaya teşvik etmesi aşırı bir durum. Ama bu tartışmalardan hükümetin diğer bölümünün kadın ve kızların küresel haklarını savunduğu sonucu çıkarmak yanlış. Hükümet bir şey söylüyor ama başka bir şey yapıyor” dedi. Hükümetin programında Finlandiya’nın kadın ve genç kızların haklarının savunulmasında küresel sorumluluk üstlendiğini belirtilmesinin gerçekleri yansıtmadığını somut rakamlar rakamlar vererek dile getirdi.

KADINLAR İÇİN MÜCADELE EDEN ÖRGÜTLERE YARDIMLAR AZALTILDI

Daha önceki hükümet döneminde yapılan dış yardımlar Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 0,59’u iken,  bu hükümet döneminde yüzde 0,44'e gerilediğine dikkat çeken Swanljung şunları kaydetti. “İlginç olan hükümetin dünyanın en yoksul ülkelerinde kadın ve kızların haklarını savunan kuruluşlara yapılan yardımları önemli ölçüde azaltması. Hükümetin dış yardım politikası hakkında geçenlerde yayımlanan bir rapor tüm açıklığıyla bunu gösteriyor.”

Hükümetin yardımı azalttığı kuruluşların başında kadın haklarını savunan UNİCEF ile kadınların reprodüktif sağlıkları için çalışmalar yapan Birleşmiş Milletler'in Nüfus Fonu'nun (UNFPA) geldiğini söyledi.

Swanljung, 2014-2016 yıllarında Finlandiya'nn yoksul kadınlara verdiği yardımım yüzde 44 oranında azalarak 537 milyon avrodan 299 milyon avroya gerilediğine ve yapılan dış yardımların sadece yüzde 10’nun kadınlara gittiğine dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABER

HDP’den Soylu’ya: Bu baskılar bakanlığınızın talimatı mıdır?

SONRAKİ HABER

Maduro: Venezuela'daki darbe girişimi çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa