17 Ağustos 2018 19:30
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Ağustos 2018 19:47

Bakan Süleyman Soylu: Biz olmasak Avrupa’da ayık gezen genç olmayacak

Avrupa'da uyuşturucuya karşı yasal hassasiyetin zayıf olduğunu savunan İçişleri Bakanı Soylu, 'Biz olmasak Avrupa'da ayık gezen genç olmayacak' dedi.

Bakan Süleyman Soylu: Biz olmasak Avrupa’da ayık gezen genç olmayacak

Fotoğraf: Şebnem Coşkun/AA

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa'da uyuşturucuya karşı yasal hassasiyetin zayıf olduğunu savunarak "Avrupa'da yasal hassasiyet de zayıf. Laboratuvarları gelişmiş Avrupa'nın ama kanunları geri kalmış. Her konuda birlik olan Avrupa bu konuda birlik olamıyor… Biz olmasak Avrupa'da ayık gezen genç olmayacak" dedi.

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotim Temel Eğitim Sertifika Töreni'ne katılan ve ve burada bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Zehri gelişmiş laboratuvarlarda üretiyorlar. Bunun da doğal güzergahı bizim güzel ülkemizden geçiyor. Geçerken de maalesef bir kısmında bizim ülkemiz hedef oluyor" dedi.

Avrupa'da uyuşturucuya karşı yasal hassasiyetin zayıf olduğunu savunan Soylu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa'da yasal hassasiyet de zayıf. Laboratuvarları gelişmiş Avrupa'nın ama kanunları geri kalmış. Her konuda birlik olan Avrupa bu konuda birlik olamıyor. Uyuşturucuyu özgürlük normları için sıkıştırmaya çalışıyorlar. Cezalar ve uygulamalar farklı farklı.

Bizde cezalar onlara göre çok daha ağır. ABD'nin Afganistan'a müdahale ettiği yıl olan 2002'de haşhaş ekim alanı 17 bin hektardı. 2017 yılında ise üretim alanı tam 328 bin hektara çıkmıştır. Uyuşturucu meselesi dünyanın üzerine bir çığ gibi gelmektedir. Ancak dünya halen havaya bakıp ıslık çalmaktadır. Beni bağışlasınlar teşbihte hata olmaz. Biz olmasak Avrupa'da ayık gezen genç olmayacak. Buradan nakledileceklerin önemli bir bölümünü engellemeye çalışıyoruz. Benim tecrübemi paylaşayım: Kimseden bize fayda yok. Uyuşturucu konusunda kendi göbeğimiz kendimiz kesmeliyiz.

Şu anda Türkiye'de hapishanelerde en çok uyuşturucudan tutuklu var. 57 bin kişi. Terör örgütlerinin yegane varlık sebebi uyuşturucu ticaret olacaktır. Bununla topyekun mücadele etmek zorundayız."

'TÜRKİYE SENTETİK UYUŞTURUCU KAYNAKLI ÖLÜMLERDE AVRUPA BİRİNCİSİ'

Ancak Avrupa Acil Tıp Birliği Konsey Üyesi ve Herkes için Acil Sağlık Derneği (HİASD) Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu'nun sözleri Bakan Soylu'nun açıklamalarıyla çelişiyor. Rodoplu, uyuşturucu maddelere ulaşmanın kolaylaştığını, bağımlılık yaşının 10’lara kadar düştüğünü, sentetik uyuşturucuyla ölümde Türkiye’nin Avrupa’da birinci olduğunu belirtmişti.

Ayrıca devletin resmi rakamlarına göre son 10 yılda uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan dolayı ceza infaz kurumlarında bulunanların sayısının yüzde 410, madde bağımlılığından kurtulmak için tedavi merkezlerine ayaktan başvuru yapanların sayısının ise yüzde 674 oranında arttığını söylemişti.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE İÇİN VERİLEN MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ DE AKP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİ

MHP grubunun geçtiğimiz Ekim ayında ‘Uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda’ verdiği Meclis Araştırma Önergesi AKP'nin oylarıyla reddedilmişti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada uyuşturucu kullanımının 10 yaşına kadar indiğine dikkat çekerek karara tepki göstermişti. CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel ise AKP'lilerin 3 dakikaya inen konuşma sürelerini uyuşturucuyla mücadele konusunda kullanma gereksinimi bile duymadıklarını söyleyerek olaya tepki göstermişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hastalar ilaç bulamıyor, Sağlık Bakanlığı 'sorun yok' diyor

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa