17 Ağustos 2018 19:23

Hastalar ilaç bulamıyor, Sağlık Bakanlığı 'sorun yok' diyor

SGK’nin 143 ilacı geri ödeme listesinden çıkarması ve ilaçların muadillerinin piyasada bulunamamasına dair açıklama yapan bakanlık 'Sorun yok' dedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

SGK’nin 143 ilacı geri ödeme listesinden çıkarması ve ilaçların muadillerinin döviz kuru nedeniyle piyasada bulunamaması nedeniyle hastalar sıkıntı yaşarken Sağlık Bakanlığı ‘tedarik problemi yok” dedi

Anadolu Ajansı’nda yer alan Sağlık Bakanlığı, açıklamasında “Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır” denildi.

Gazetelerde çıkan haberleri iddia olarak değerlendiren açıklamada Türkiye’de ilaç fiyatlarının avro kuruna göre düzenlendiği savunularak “Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir” ifadesi kullanıldı.

“Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur” denilen açıklamada ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili genel bir tedarik problemi bulunmadığı iddia edildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Körfez Geçiş Projesi İzmir’e ihanettir'

SONRAKİ HABER

Bakan Süleyman Soylu: Biz olmasak Avrupa’da ayık gezen genç olmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa