17 Ağustos 2018 19:04

'Körfez Geçiş Projesi İzmir’e ihanettir'

TMMOB, mahkemenin proje yürütmesini durdurmasına rağmen AKP'lilerden ve Belediye Başkanı'ndan gelen açıklamalara tepki gösterdi.

'Körfez Geçiş Projesi İzmir’e ihanettir'

Görsel proje dosyasından alınmıştır.

Paylaş

İzmir Körfez Geçişi Projesi konusunda mahkeme tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararına ilişkin çeşitli AKP’li isimler ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından yapılan açıklamalara dair TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu yazılı açıklama yaptı.

Körfez geçişi olarak bilinen projenin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olumlu kararı hakkında İzmir 3.İdare Mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kararı davacılar ise bir basın toplantısıyla duyurmuştu. Ancak kararın açıklamasından sonra tartışmalar sürüyor. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “AKP İl Başkanı Aydın Şengül, mahkeme tarafından yetkili kılınan 11 akademisyenin bilimsel kriterlerle değerlendirmeleri sonucunda oluşturduğu rapora dayanan hukuksal karara saygısızlığını dün yaptığı açıklamalarla açıkça ifade etmiştir. Şengül, aralarında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun da yer aldığı davacı kurumları hedef alırken, bizleri, projeye alternatif sunmamakla suçlamıştır” denildi.Bu projenin kent içi ulaşıma herhangi bir faydasının olmadığı bilimsel verilerle kanıtlandığını belirtilen açıklamada, “Kentin ihtiyaçları yönelik olmayan, hiçbir bilimsel ve teknik bilgiye dayanmayan, bu tür ‘fikrim geldi’ projelerine alternatif önermeyiz. Ayrıca kendisine şunu bilmesini isteriz. Siz savunduğunuz bu ve benzeri projelerle bu kenti, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi yandaşlarınıza yağmalatmaya çalışıyorsunuz. Biz de buna engel olacağız” diye ifade edildi.

‘YAĞMALAMA POLİTİKALARINA KARŞI DURMALI’

Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP’li üyesi Çağlar Haspolat’ın açıklamalarına yanıt verilen açıklama şöyle devam etti: “Meclis toplantısında söz alan Haspolat’ın, “İzmir’de Makina Mühendisleri Odası tüm projelere karşı geliyor. Katı atık bertaraf tesisine de onlar itiraz etti” Ne Makina Mühendisleri Odası ne de TMMOB’a bağlı herhangi bir odamız katı atık bertaraf tesisine dava açmamıştır. Aksine TMMOB İl Koordinasyon kurulu anılan tesisle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak tesisin yapılabileceğini belirtmiştir. Ancak yıllardan beri ana muhalefet partisi CHP adına İzmir’i yöneten Aziz Kocaoğlu da iktidar korosuna katılarak rant projesine dair hevesini ısrarla dillendirmeyi sürdürmektedir. Yine belediye meclisi toplantısında “Körfez Geçişi yapılsın diye diye ağzımda tüy bitti” diyen Sayın Kocaoğlu, mahkeme kararını, dolayısıyla İzmir’in geleceğinin korunmasını desteklemek yerine, projenin doğal ve çevresel etkilerinin görmezden gelinerek gerçekleştirilmesini önermektedir” Kocaoğluna seslenen TMMOB İKK, “Körfez Geçiş Projesi İzmir’e ihanettir. Bu projeyi destekleyen belediye başkanları da bu ihanete ortak olur ve görev suçu işler. Kendisini, iktidar korosunun muhalefet cephesinden destekçisi olmaktan vazgeçip, kentimizi yağmalama politikalarına karşı durarak İzmir’in yaşanabilir bir kent olarak kalmasına katkı sunmaya davet ediyoruz. Ayrıca Kamu gücünü kullanan idarelerin ve kişilerin mahkeme kararını etkisiz bırakmak için mahkeme kararlarına ve bilimsel gerçekler hakkında beyanda bulunmaları suçtur  ve bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan ilan ediyoruz.” (İzmir/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

MİSAM’dan döviz raporu: Krizinin nedenleri, sonuçlar ve öneriler

SONRAKİ HABER

Eren Erdem'in tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa