17 Ağustos 2018 17:22

New York Üniversitesi tıp öğrencilerinin harçlarını kaldırdı

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi, mevcut ve gelecekteki öğrencilerinden yıllık eğitim ücreti almayacağını açıkladı.

New York Üniversitesi tıp öğrencilerinin harçlarını kaldırdı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD’de oldukça yüksek olduğu bilinen üniversite harç kredilerinin birçok öğrencinin hem eğitim hayatını hem de eğitim sonrası meslek hayatını zorlaştırdığı biliniyor. Euronews’un haberine göre, New York Üniversitesi Tıp Fakültesi, ayrım yapmaksızın tüm tıp fakültesi öğrencilerinin yıllık eğitim harcından muaf tutulacağını duyurdu.

Fakülte Dekanı Robert I. Grossman, doktor olmaya hevesli gençlere artan bir borç yükü koyan bu durumu ele alınması gereken ahlaki bir zorunluluk olarak nitelendirdi.

YILLIK HARÇ 55 BİN DOLAR

Üniversite konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yüksek eğitim ücretlerinin mezuniyet sonrası on binlerce dolar borç yükü ile karşılaşacağını bilen doktor olmaya hevesli öğrencilerin önünde ciddi bir engel olduğuna dikkat çekti. Birçok mezun öğrencinin borçlarından dolayı aile hekimliği, pediatri ve araştırma alanlarında kariyer yapmaktan ziyade en fazla getirisi olan alanlara yöneldiği kaydedildi. Üniversite tarafından sunulan ücretsiz eğitim imkanının yıllık öğrenim ücreti yaklaşık 55 bin dolar olan üniversiteyi ülkenin en iyi tıp fakültesi haline getireceği belirtildi.

ÖĞRENCİ BAŞI 192 BİN DOLAR BORÇ

ABD’de tıp fakültelerine kayıtlı yılda yaklaşık 20 bin öğrencinin eğitimini tamamlamak için büyük miktarda krediler aldığı biliniyor. Amerikan Tıp Kolejleri Birliğine göre 2017 yılında mezun olan tıp öğrencilerinin yüzde 62’sinin en az ortalama 192 bin dolar borcu bulunuyor. Barınma, yeme içme ve yıllık eğitim ücretinin bir tıp öğrencisine maliyetinin devlet üniversitesinde 60 bin 945 dolar, özel üniversitede ise 82 bin 278 dolar olduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

AVM çalışanları için bayram tatili talebi

SONRAKİ HABER

Hindistan'da bir grup “Pakistan’a dönün” diyerek bir aileye saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa