16 Ağustos 2018 23:25

Çavuşoğlu: ABD ile sorunları çözebiliriz ama şu anki anlayışıyla değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'ABD ile sorunları çok kolay çözebiliriz ama ABD'nin şu anki anlayışıyla değil' dedi.

Çavuşoğlu: ABD ile sorunları çözebiliriz ama şu anki anlayışıyla değil

Fotoğraf: Engin Anak/DHA

Paylaş

Büyükelçiler Konferansı'nın kapanışında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD-Türkiye gerginliğine ilişkin "ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor. ABD ile sorunları çok kolay çözebiliriz ama ABD'nin şu anki anlayışıyla değil. ABD bu işlerin kovboy filmi olmadığını görmesi lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçiler Konferansı'nın kapanışında konuştu. Bir gazetecinin "ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Türkiye iyi bir dost olmadığını kanıtladı' şeklindeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna yanıt veren Çavuşoğlu "ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor" yanıtını verdi.

Türkiye'nin ABD'ye yönelik hiçbir yanlışının olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, kim olursa olsun herhangi bir suçlamayla karşı karşıya olduğu zaman yargı sürecinin işleyeceğini ifade etti.

Çavuşoğlu ayrıca "Terör örgütüne binlerce TIR silah vermek mi dostluğa aykırı, yasal bir sürecin Türkiye'de işlemesi mi?" dedi.

'ABD İLE SORUN YAŞAMAKTAN HİÇBİR ZAMAN MUTLU OLMAYIZ'

ABD'li muhataplarına defalarca yaptırım ve baskının Türkiye'ye işlemeyeceğini söylediklerini aktaran Çavuşoğlu, dostane ve hukuk çerçevesinde çözüm yaklaşımı olması halinde gerginliğe de gerek olmayacağını belirtti.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yani ABD'nin bu işlerin bir kovboy filmi olmadığını görmesi lazım. Biz bir kovboy filmi oynamıyoruz ya da çevirmiyoruz. İki büyük ülke ve ilişkileri iyi olması gereken iki büyük ülke ama birbirimize saygı duymayı öğreneceğiz. Saygı baskıyla olmaz, saygı yaklaşımla olur.

Biz, hiçbir ülke ile sorun yaşamak istemeyiz. ABD ile sorun yaşamaktan hiçbir zaman mutlu olmayız. ABD ile olan sorunlarımızı çok kolay çözebiliriz ama ABD'nin şu anki anlayışıyla değil." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP heyetini taşıyan otobüs ile otomobil çarpıştı: 5 ölü, 12 yaralı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa