Almanya vatandaşı 'örgüt propagandası' suçlamasıyla tutuklandı

Fotoğraf: BMN Network/Flickr (CC BY-2.0)

Almanya vatandaşı 'örgüt propagandası' suçlamasıyla tutuklandı

Türkiye’de bir Almanya vatandaşı sosyal medya paylaşımında 'örgüt propagandası yaptığı' suçlamasıyla tutuklandı.

Türkiye’de 46 yaşındaki Almanya vatandaşı İlhami A., sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla gözaltına alındı.

DW Türkçe'nin haberine göre Kuzey Alman Radyoları (NDR) Türkiye'de bir Almanya vatandaşının gözaltına alındığını bildirdi. Habere göre 46 yaşındaki Kürt kökenli Almanya vatandaşı İlhami A., salı sabahı Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Sarıbaşak köyünde polis tarafından gözaltına alındı.

İlhami A.'nın bulunduğu evin sabah erken saatlerde güvenlik güçlerince arandığı ve ardından Karakoçan ilçesinde ifadesi alındıktan sonra hakkında tutuklama emri çıkarılarak Elazığ'daki cezaevine gönderildiği bildirildi.

NDR'ye konuşan İlhami A.'nın avukatı Ercan Yıldırım, 1992 yılından bu yana Hamburg'da ikamet eden ve taksicilik yapan müvekkilinin annesini ziyaret etmek üzere Karakoçan'da bulunduğunu belirtti. Yıldırım, İlhan A.'nın Facebook hesabı üzerinden Türk hükümetini eleştirmek ve bu paylaşımlar yoluyla "terör propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise durumdan haberdar olunduğunu ve Ankara'daki Alman Büyükelçiliğinin konsolosluk desteği için devreye girdiğini açıkladı.

Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de yedi Alman vatandaşının siyasi suçlardan ötürü cezaevinde bulunduğu belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 19:19
www.evrensel.net