16 Ağustos 2018 17:13

Temelli: Özeleştiriyi halkımıza, yetkili kurullarımıza veririz

Sezai Temelli 'Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz' dedi.

Temelli: Özeleştiriyi halkımıza, yetkili kurullarımıza veririz

Fotoğraf: MA

Paylaş

Selahattin Demirtaş'ın partiye yönelik eleştirileri üzerine "özeleştiri vermeyeceğiz" açıklaması yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı. Eleştiri ve özeleştirinin partinin temel ilkelerinden biri olduğunu söyleyen Temelli, “Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz” ifadelerini kullandı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, 10 Ağustos’ta ANF’de yayımlanan makalesinde “HDP'nin tatil havasından çıkıp sahaya inmesinde fayda var" vurgusu yapmış, tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada ise "Partime yönelik öneri ve eleştirilerim, tamamen arkadaşlarıma güç verme amaçlıdır" ifadesini kullanmıştı.

Önceki gün Yol TV'de konuşan Temelli, Demirtaş'ın eleştirileri üzerine “Eğer Selahattin Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa bu kıymetlidir, fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır. Özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz” demişti.

'ELEŞTİRİ VE ÖZELEŞTİRİ PARTİMİZİN TEMEL İLKELERİNDEN BİRİDİR'

Temelli, tepkiler üzerine yaptığı yeni açıklamasında kastetmek istediğinin "Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz" ifadeleri olduğunu belirtti. Eleştiri ve özeleştirinin partinin temel ilkelerinden biri olduğunu vurgulayan Temelli, "Eleştiri ve özeleştiri ilkemiz çerçevesinde seçim çalışmaları hakkında siyasal değerlendirmeler; örgütlülük düzeyine ve çıkan sonuçlara ilişkin il raporları değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler ekseninde eksik ve yetersiz kaldığımız hususlara ilişkin tartışmalar yürütülmüş ve 24 Haziran Seçimlerinin Genel Durum Raporu hazırlanmıştır. Eksikliklerimizi görerek, ileriye dönük daha güçlü bir mücadeleyi esas alacağımızın bütün halkımız, dostlarımız ve yoldaşlarımız tarafından bilinmesini isteriz" dedi.

'HALKIMIZA KARŞI ÖZELEŞTİRİ VERMEMİZ GEREKTİĞİNİN FARKINDAYIZ'

Temelli ayrıca "Bizler özeleştiriyi, barışı getiremediğimiz için evlatları toprağa düşen annelere vereceğiz. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi kıramadığımız için, zindandaki yoldaşlarımızın özgürlüğünü sağlayamadığımızdan dolayı özeleştiri borcumuz vardır. Faşizmin kurumsallaşmasının önüne geçemediğimiz için tüm topluma karşı özeleştiri borcumuz bulunmaktadır. Ortak vatanımıza barışı ve özgürlüğü getiremediğimiz için halkımıza karşı özeleştiri vermemiz gerektiğinin farkındayız" ifadelerini kullandı.

Temelli'nin son açıklamasının tamamı şöyle:

'BASIN VE SOSYAL MEDYA YOLUYLA DEĞİL…'

“Dün bir televizyon kanalında yaptığım konuşma yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir. ‘Özeleştiri vermeyeceğiz’ şeklinde haberler paylaşılmıştır. Söz konusu yayında kastetmek istediğim şudur: ‘Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz.’ Nitekim özgürlük ve demokrasi mücadelemiz nihai zafere ulaşmadığı sürece halkımıza karşı her zaman mahcup ve özeleştiri pozisyonunda olacağız.

Eleştiri ve özeleştiri partimizin temel ilkelerinden biridir. Bizler özeleştiriyi, barışı getiremediğimiz için evlatları toprağa düşen annelere vereceğiz. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi kıramadığımız için, zindandaki yoldaşlarımızın özgürlüğünü sağlayamadığımızdan dolayı özeleştiri borcumuz vardır. Faşizmin kurumsallaşmasının önüne geçemediğimiz için tüm topluma karşı özeleştiri borcumuz bulunmaktadır. Ortak vatanımıza barışı ve özgürlüğü getiremediğimiz için halkımıza karşı özeleştiri vermemiz gerektiğinin farkındayız.

Eleştiri ve özeleştiri ilkemiz çerçevesinde seçim çalışmaları hakkında siyasal değerlendirmeler; örgütlülük düzeyine ve çıkan sonuçlara ilişkin il raporları değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler ekseninde eksik ve yetersiz kaldığımız hususlara ilişkin tartışmalar yürütülmüş ve 24 Haziran Seçimlerinin Genel Durum Raporu hazırlanmıştır.

Eksikliklerimizi görerek, ileriye dönük daha güçlü bir mücadeleyi esas alacağımızın bütün halkımız, dostlarımız ve yoldaşlarımız tarafından bilinmesini isteriz.

Diğer taraftan Sayın Demirtaş’ın mektubunu değerlendirdik ve kendisiyle değerlendirmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar Sayın Demirtaş ile faşizme karşı omuz omuza birlikte mücadele verdik.

Biz eleştiri ve özeleştiri sayesinde yol alan bir partiyiz. Önceliğimiz başta Sayın Demirtaş olmak üzere rehin tutulan tüm arkadaşlarımızın özgürlüğünü sağlamaktır.

Sadece parlamentoda değil, asıl geldiğimiz yer olan sokak ve meydanlarda halkımız ile omuz omuza mücadele yürütmek asli vazifemizdir. Halkımızın yıllarca büyük emek ve bedel ile yarattığı değerlere ve özgürlük amentüsüne her daim bağlı kalacağımız çok açıktır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Müzeler bayramda ziyarete açık olacak

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa