16 Ağustos 2018 16:52

ABD'den Çinli ve Rus şirketlere yeni yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore’nin yasa dışı gönderilerini kolaylaştırdığı iddiasıyla, Çin ve Rus şirketlerine yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD'den Çinli ve Rus şirketlere yeni yaptırım

Fotoğraflar: Beyaz Saray ve Flickr

Paylaş

ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) yasa dışı gönderilerini kolaylaştırdığı iddiasıyla, Çinli ve Rus şirketlere yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

CNBC’nin haberine göre; işlemler, 1 bireye ve 3 şirkete yönelik. Bu işletmeler arasında Çinli bir lojistik şirketi ve Singapur'daki yan kuruluşu ve Rusya merkezli Profinet şirketi ile şirketin genel müdürü yer alıyor.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, "Hazine, Kuzey Kore'deki mevcut yaptırımları uygulamaya devam edecek. Yasa dışı sevkiyatları kolaylaştıran ve gelir akışı sağlayacak şirketleri, limanları ve gemileri engellemek için harekete geçecek" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptığı açıklama, lojistik şirketi olan Çin merkezli Dalian Sun Moon Star'ın ve Singapur merkezli SINSMS'in ABD ve BM kararlarını ihlal ederek alkol, tütün ve sigara gibi maddeleri Kuzey Kore'ye göndermek için sahte nakliye belgeleri kullandığını söyledi.

Hazinenin iddiasına göre, Kuzey Kore, yasa dışı sigara ticaretinden yılda bir milyar dolardan fazla gelir elde ediyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Hükümetin iki yolu var, iki yolun sonunda da ekonomik yük ağır'

SONRAKİ HABER

"Hayvan hakları ihlalleri verileri, gerçekleri yansıtmaktan uzak"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa