16 Ağustos 2018 15:13

ABD medyasından basını hedef alan Trump'a karşı kampanya

ABD'de 300'den fazla haber kuruluşu, Trump'ın saldırılarına karşı özgür basın kampanyası başlattı, 'Halk düşmanı değiliz' dedi.

ABD medyasından basını hedef alan Trump'a karşı kampanya

"Gazeteciler düşman değildir" | Görsel: Boston Globe

Paylaş

ABD'de 300'den fazla basın kuruluşu, Başkan Donald Trump'ın saldırılarına karşı koymak amacıyla özgür basın kampanyası başlattı. BBC Türkçe'nin haberine göre kampanyaya, Boston Globe gazetesinin geçen hafta yaptığı çağrı öncülük etti.

Boston Globe gazetesi Trump'ın medyaya yönelik giriştiği "kirli savaşa" karşı #EnemyOfNone (kimsenin düşmanı değil) etiketiyle ülke çapında bir kınama hareketi başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Trump medyada yer alan bazı haberleri "sahte haber" diye nitelemiş ve gazetecilere "halk düşmanı" diyerek saldırmıştı.

BM uzmanları, Trump'ın bu yaklaşımının gazetecilere karşı şiddet olayları riskini arttırdığını söylemişti.

Boston Globe'un başyazısında "yönetimin basına yönelik saldırılarının tehlikelerinden" bahsedildi ve diğer gazetelere de aynısını yapma çağrısında bulunuldu.

Birçok ulusal ve yerel gazeteyle birlikte İngiliz Guardian gazetesi de çağrıya yanıt verdiklerini duyurdu. Gazeteler yayınladıkları açıklamalarda "Halk düşmanı değiliz" dediler.

BASINA YÖNELİK BİLİNÇLİ BİR SALDIRI

Guardian'ın başyazısında Trump'ın "basının yaptığı işin altını oymak, gayrımeşru kılmak ve hatta tehlikeye atmak için hesaplı ve tutarlı bir politikaya sahip gibi görünen ilk başkan olduğu" belirtildi.

New York Times da "Özgür basının size ihtiyacı var" başlıklı yazıda Trump'ın saldırılarını "demokrasinin can damarı için tehlike" diye tanımlarken, diğer gazetelerin yazdıklarından alıntılara yer verdi.

GAZETECİLER DÜŞMAN DEĞİL

Boston Globe ise "Gazeteciler düşman değil" başlıklı yazısında, özgür basının 200 yıldan uzun süredir başlıca Amerikan ilkelerinden biri olduğu söylenirken, "Bugün bu ciddi bir tehdit altında" denildi ve ABD Başkanı'nın basına muamelesinin "dünya genelindeki despotlara kaygı uyandıran bir işaret verdiği" belirtildi.

Trump'ın kızı Ivanka, babasının medyaya yönelik saldırılarına mesafeli dururken, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Saunders, medyanın halkın düşmanı olmadığını söylemeyi reddetti.

CNN televizyonu geçen ay Trump'ın düzenlediği bir mitingde, Trump taraftarlarının etkinliği izleyen gazetecilere yönelik hakaretlerini yayınlamıştı. (HABER MERKEZİ)

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Danıştay’dan Efemçukuru altın madeni için İzmirlileri sevindiren karar

SONRAKİ HABER

"Kredi kartlarında taksit ve kredilerde vade uzatılacak"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa