16 Ağustos 2018 17:11

Sudan’da 24 çocuk okula giderken boğuldu

Sudan'ın Abu Hamad kenti yakınlarında, öğrencileri taşıyan tekne battı. Kazada, en az 24 çocuk yaşamını yitirdi.

Sudan’da 24 çocuk okula giderken boğuldu

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Sudan’ın kuzeyindeki Abu Hamad kenti yakınlarında, en az 24 çocuk, okula giderken teknelerinin batması sonucu öldü. Kazada aynı tekneyle işe giden bir sağlık görevlisi de hayatını kaybetti.

Kenba Lisesi Müdürü Ab el-Khayr Adam Yunis’in BBC’ye verdiği bilgiye göre, yaşları 7 ila 16 arasında değişen 40’tan fazla çocuk, normalde yürüyerek gittikleri 2,5 kilometrelik yolun, aşırı yağışlar sonucu Nil Nehri’nden taşan suların altında kalması sonucu tekneye bindirildi.

Ancak yolda motorun arızalanması üzerine paniğe kapılan çocuklar teknenin bir tarafına toplandı. Patates ve buğday çuvalları yüklü tekne alabora oldu. Çocuklardan bazıları kurtulurken, ölenlerden sadece ikisinin cesedine ulaşılabildi.

Yunis, “Ölenlerden çoğu kız çocuğuydu. Sadece bir aileden beş kız çocuğu öldü. Üç aile, ikişer, üç aile de ikişer çocuğunu kaybetti” dedi.

YARDIM 5 SAAT SONRA GELDİ

Şiddetli yağışlar yüzünden telefonların çalışmaması nedeniyle okul müdürü kazayı sivil savunma ekiplerine haber veremedi. Telefonlar çalışmaya başlayınca çevre kasabalara ulaşıldı, ancak beş saat sonra yardım geldi.

Bölgede yaşayanların çoğunun aynı aşirete mensup oldukları belirtiliyor. Aşiretin ileri gelenleri, topraklarının yakınlarda inşa edilen bir baraj nedeniyle sular altında kaldığını söylüyor.

Sudan’da yağış mevsimi Haziran’da başlıyor ve Ekim sonuna kadar devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HDP İmralı’ya gitmek için bakanlığa başvuracak

SONRAKİ HABER

Sarı Yeleklilerin 19. haftasında polise, ateş açma izni verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa