16 Ağustos 2018 13:13

HDP İmralı’ya gitmek için bakanlığa başvuracak

HDP MYK toplantısında, yerel seçimler, 1 Eylül Barış Günü ve İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığına başvurulması gibi konular tartışıldı.

HDP İmralı’ya gitmek için bakanlığa başvuracak

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Grup Başkanvekilleri, Nisan 2015’ten bu yana kendisiyle hiçbir görüşme gerçekleştirilemeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığına başvuru yapacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta başında gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu toplantısında önümüzdeki döneme dair bir dizi planlamaya gitti. Yerel seçimler, demokratik muhalefet için ittifak çalışmaları ve 5 Nisan 2015’ten bu yana kendisiyle hiçbir görüşme gerçekleşmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ele alındı. Tecridin kaldırılması ve Öcalan’la görüşmenin önünün açılması için de bazı kararların alındığı öğrenildi.

ADALET BAKANLIĞINA BAŞVURU YAPILACAK

HDP Grup Başkanvekilleri, İmralı Adası’na giderek Öcalan ile görüşme gerçekleştirmek için Adalet Bakanlığına başvuruda bulunacak. En son Nisan 2015’te HDP’nin İmralı Heyeti üyelerinin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Öcalan ile HDP’li herhangi bir isim görüştürülmedi.

Bakanlığa başvuru konusunda henüz net bir tarih verilmezken, bayram tatili sonrası gerekli girişimlerin başlatılacağı belirtildi. Görüşme talebinin yanı sıra Asrın Hukuk Bürosu ve HDP Hukuk Komisyonu’nca Öcalan’a dönük tecridin gündemleştirilmesi amacıyla hazırlanacak kapsamlı bir mektup da elçiliklere gönderilecek.

YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARI

Mart 2019’da yapılması beklenen ancak erkene alınması da gündemde olan yerel seçimlere dair hazırlıklar da MYK toplantısında ele alındı. Bu kapsamda 24 Haziran seçimlerinin hemen sonrasında başlanan yerel seçim hazırlıklarının sürdürülmesi ve kurulan ilgili komisyonların hazırlarını sürdürmesi konusunda görevlendirme yapıldı.

Son Merkez Yürütme Kurulu’nda da gündeme gelen ve kapsamlı bir demokratik muhalefet ittifakının oluşturulmasının öncülüğünün yapılmasına dair tartışmalar da giderek somutlaştı. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde yapılan görevlendirmeler ekseninde yerel ve merkezi düzeyde bu çalışmaların hayata geçirilmesi de kararlaştırıldı.

1 EYLÜL’E HAZIRLIK

Yaklaşan 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün de konuşulduğu yürütüldüğü toplantıda İstanbul ve Diyarbakır’da merkezi olarak gerçekleştirilecek olan mitinglere en üst düzeyde katılım sağlanması için gerekli çalışmaların yürütülmesi kararlaştırıldı. (MA)

ÖNCEKİ HABER

Ulaşılamayan ithal ilaçlar Meclis gündeminde: Halk sağlığı tehlikede

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa