16 Ağustos 2018 13:07
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 13:14

Ulaşılamayan ithal ilaçlar Meclis gündeminde: Halk sağlığı tehlikede

Sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaçlara ulaşılamıyor. CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, Bakanlığa çağrı yaptı.

Ulaşılamayan ithal ilaçlar Meclis gündeminde: Halk sağlığı tehlikede

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hayati öneme sahip ithal ilaçlara erişim sorununu Meclis gündemine taşıdı.

Sorunun 2.69’a sabitlenen avro kurundan kaynaklı olduğunu belirten Bulut, “İlaçlara ulaşamayan hastaların tedavileri yarım kalmakta, hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Sağlık Bakanlığı bir an önce harekete geçmelidir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren CHP’nin eczacı milletvekili Bulut, ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonrası döviz kurundaki önlenemeyen yükselişin ilaç sektöründe de sıkıntıya yol açtığını kaydetti.

MAKAS AÇILDIKÇA İLACA ULAŞMAK ZORLAŞACAK

Bulut, ecza depolarında şu anda mevcut stokların kullanıldığını belirterek, sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaca ulaşmanın daha da zorlaşacağı uyarısı yaptı. Bulut, ilaç ve eczacılık alanının paydaşlarının 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiği yönündeki uyarılarının da göz önüne alınmasını istedi. 

CHP’li Bulut, “Sorun, düşük kur nedeniyle sadece eczacıların ve ecza depolarının sorunu olmaktan çıkıp bir halk sağlığı sorunu olmaya doğru hızla gitmektedir. İlaçlara ulaşamayan hastaların tedavileri yarım kalmakta, hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Bakanlık mağduriyet yaşanmaması için bir an önce harekete geçmeli ve acil eylem planı oluşturmalıdır” dedi.

BAKANA SORULAR 

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • Bakanlığınızın, özellikle hayati öneme haiz ithal ilaçlar konusunda yeni bir düzenleme yapması yönünde bir çalışması var mıdır?
  • İlaç sıkıntısını kalıcı bir şekilde önlemek için herhangi bir acil eylem planınız var mıdır?
  • Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar piyasaya kısıtlı bir şekilde verilen ilaçlar ve kategorileri nelerdir?
  • Türkiye son 5 yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere ithal ilaçlara ne kadar ödemiştir? 
  • İlaç yokluğu nedeniyle tedavisi yarım kalan hastaların bu hayati mağduriyetinin sorumlusu kim olacaktır? (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Rusya: İstanbul’daki 4’lü zirve için henüz bir anlaşma yok

SONRAKİ HABER

YSK'nin aday listelerine dair belirlediği usuller yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa