Mülteci dramında Türkiye parmağı var mı?

Mülteci dramında Türkiye parmağı var mı?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Beldesi Baradan Koyu’nda 105 mültecisinin taşındığı teknenin batması ve 61 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından mülteci yakınları İzmir’e geldi. Görüştüğümüz mülteci yakınları ölenlerin arasında söylendiği gibi Iraklı ve Filistinli olmadığını, tama

Sinem Uğurlu

MÜLTECİLER SURİYE KÜRDÜ

Tekne faciasında yaşamını yitiren yakınlarının cenazelerini almak için Suriye’nin Amude kentinden İzmir’e gelen ve çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı ismini vermek istemeyen bir Kürt mülteci yakını, ölenlerin arasında söylendiği gibi Iraklı ve Filistinlilerin olmadığını, tamamının Suriyeli Kürtlerden oluştuğunu öne sürdü. Suriye’nin Haseki, Qamışlo, Serekaniye, Amude, Dırbesi gibi il ve ilçelerinden gelen Suriye Kürtlerinin korktuklarından dolayı kendilerini farklı uyruklu tanıttığını dile getiren mülteci yakını, tekne faciasından kurtulan ve gözaltında tutulanların bir kısmının hala gerçek uyruklarını söylemediğini öne sürdü. Mülteci kazada 10 akrabasını kaybettiğini de sözlerine ekledi. Tekne faciasında kızı, damadı, torunu, kardeşleri ve yeğenlerini kaybettiğini dile getiren başka bir mülteci yakını ise, ailesinin 2-3 ay önce gruplar halinde Şanlıurfa’nın Akçakale sınır kapısından pasaportlarıyla Türkiye’ye geçiş yaptıklarını ifade etti. İstanbul’a gelen yakınlarının yasadışı yollardan Avrupa’nın çeşitli yerlerine gitmek istediklerini ifade ederek, kendilerini Avrupa’ya götürecek kişilerle çıkan anlaşmazlıklar yüzünden bir hafta önce İzmir’e geldiklerini belirtti. Yaşanan tekne faciasının üzerine iki gün önce yakınlarının cenazesini almak üzere iki gün önce Suriye’den Türkiye’ye geldiğini dile getiren mülteci yakını, adli tıp işlemlerinin ardından pazartesi günü cenazelerini Suriye’ye götürmek istiyorlar.

MİT, NE YAPMAK İSTİYOR?

Kürtlerin göç etmesiyle de ilgili önemli iddialarda bulunan Kürt mülteci yakını, Suriye’nin Kürt bölgesinde PYD karşıtı güçlerin ve Türk ajanlarının Kürtlere “PYD ile Esad anlaştı. PYD sizi Esad’a teslim edecek. Buraları tek edin” ve “Türkiye size dolar verecek, Avrupa’da daha iyi yaşayacaksınız” diyerek PYD karşıtı propaganda yaptıklarını öne sürdü. Ayrıca Suriyeli Kürtlerin zorunlu askerlikten kaçmak ve daha iyi yaşam koşullarında yaşamak için de göç ettiklerini söyledi. (İzmir/EVRENSEL)


‘TÜRK AJANLARI VE SUK KÜRTLERİN KAÇIŞINA ÖN AYAK OLUYOR’

Söylenen iddialar yaşanan tekne faciasının ilk gününden bu yana olayı takip eden, mülteci yakınları ile sık sık görüşen ve çeşitli incelemelerde bulunan BDP İzmir İl Başkanı Fuat Mikailoğlu tarafından da doğrulandı. Kürtlerin göç etmek istemesinin ekonomik ve sosyal yanlarının yanı sıra çok önemli siyasal yanları olduğunu da dikkat çekti. Mikailoğlu’nun gazetemize yaptığı açıklama şöyle: “Oradaki halk üzerine psikolojik etki yaratılıyor. SUK ve Türkiye hesabına tutulmuş Türk ajanları, PYD ve Kürt Konseyi ile ilgili olarak PYD’nin ve Kürt Konseyi’nin Kürtleri Esad rejimine teslim edeceklerine dair bir takım söylemler geliştirerek, insanların kaçışına ön ayak olmuşlar. Bu çok dikkat çekici. Görüştüğümüz Suriyeliler, Türklerin kendi yaşadıkları yerleri tek etmesi için ısrarcı davranışlar içerisinde bulunduklarını söylediler. Avrupa’da ve Türkiye’de daha iyi bir yaşam olduğu yönünde telkinlerde bulunduklarını ifade ettiler.” Mikailoğlu, tekne faciasında yaşamını yitirenlerin çoğunun Suriyeli Kürt mültecileri olduğunu da aktardı.


NE OLMUŞTU?

105 mülteciyi Yunan adası Sisam’a götürmek üzere Baradan Koyu’ndan 4 gün önce yola çıkan tekne 50 metre gittikten sonra su almaya başlamış ve kayalıklara çarparak yerin 7 metre dibine çökmüştü. Kapasitesinin iki katı yolcunun alındığı teknenin ambar kısmına kadın, yaşlı ve çocuklar yerleştirilmiş, tekne batıp ters dönünce de basıncın etkisiyle özellikle burada bulunan mülteciler boğularak can vermişti. Olayda 3 bebek, 28 çocuk, 18 kadın toplam 61 kişi hayatını kaybetti. Sağ kurtulan 43 kişi İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü Işıkkent misafirhanesinde gözaltında tutuluyor. 1 kişinin ise tedavisi Tepecik Devlet Hastane’sinde devam ediyor.

www.evrensel.net