16 Ağustos 2018 14:43

'Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek; yaratanlar ödesin'

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve KESK Kocaeli Şubeler Platformu döviz artışı sonrası TL'nin değer kaybına ilişkin açıklama yaptı.

'Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek; yaratanlar ödesin'

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları ve karşılıklı açıklamalar sonrası döviz dalgalanmalarına tepkiler gelmeye devam ediyor. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve KESK Kocaeli Şubeler Platformu, yaptıkları açıklama ile 'Krizin faturasını yaratanlar değil, yaratanlar ödesin' dedi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçler yaşanan döviz krizine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada kitle, “Krizin faturasını krizini yaratanlar ödesin”dedi. Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ile Zeynep Altıok da katıldı.

“Faturayı krizi çıkaranlar ödesin, işçilerin birliği sermayeyi yenecek, krizin bedeli patronlara” sloganlarının atıldığı açıklamayı kitle adına DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Sarı, “Türkiye’de her dönem yaratılan zenginliğin kaymağını yiyen, ama belki de son 17 yıldır daha fazla semiren, refahı kendi aralarında paylaşanlar, yoksul işçi ve emekçileri derinleşen bir yoksulluğa mahkûm edenler, aynı “millet”ten olduklarını hatırladıkları yoksullardan dayanışma ve özveri beklemektedir” dedi. İflasın siyasal sorumluların yaşanan krizi “ekonomik savaş”, “milli bir dava”gibi sunduklarını söyleyen Sarı, “Yıllardır yoksulları makine dairesine tıkıp, konuşanı kürek mahkûmu haline getirirken kaptan kamarasında oturanlar, güvertede güneşlenenler “hepimiz aynı gemideyiz” hamasetine başvurmaya başlamıştır. Ama yalana karnımız tok.”diye konuştu.

FATURAYI EMEKÇİLER ÖDEMEYECEK!

“Sermaye kendi gemisini kurtarmaya çalışırken, daha şimdiden işten çıkardığı işçileri emekçileri azgınlaşan dalgaların arasına atmaya başlamıştır. Marketlerde, pazarlarda fiyat etiketleri şimdiden değişmeye başlamış, dün aldığınız bir ürünü ertesi gün aynı fiyattan bulamadığınız günler kapıya dayanmıştır” diye belirten Sarı, bugün her zamankinden daha fazla örgütlenmeye, birlikte mücadeleye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Tek adam rejiminin ekonomideki sorunları çözemediğini aksine derinleştirdiğini söyleyen Sarı, sorumluları istifaya çağırdı. “Bu krizin sonuçları ile emekçilerin baş edebilmesinin yegâne koşulu sermayeye can simidi sunan politikalar değil, emekçilerin taleplerini esas alan bir yaklaşımdır” şeklinde ifade eden Sarı, talepleri sıraladı:  “Toplu işten atmalar yasaklanmalı, kamu istihdamı artırılmalıdır. Başta asgari ücret olmak üzere ücretler reel enflasyon oranında arttırılmalıdır. Vergi sistemindeki adaletsizliğe son verilmeli ve başta temel tüketim malları olmak üzere dolaylı vergiler azaltılmalıdır. Devletin başındakilerin, savurganca harcamaları, örtülü ödenek ve kanun dışı mali kaynak kullanımı derhal durdurulmalıdır”

KOCAELİ: 'EMEKÇİLERİN TALEPLERİNİ DİKKATE ALIN'

Fotoğraf: Evrensel

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, ekonomide yaşanan son gelişmelere dair basın açıklaması düzenledi. Açıklamada "Emekçilerin taleplerini dikkate alın" denildi.

Eğitim Sen Kocaeli Şubesinde gerçekleştirilen basın açıklamasına HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, EMEP, Halkevleri, Dersimliler Derneği ve KESK yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını okuyan KESK Kocaeli Şubeler Platformu Sözcüsü ve Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan okudu.

Ekonomide yaşananlara dair KESK'in görüşlerini belirten Hicran Turan, “Hamasi nutuklara, savaş naralarına son verilmeli, ‘döviz krizinin’ olumsuz etkileri nedeniyle ortaya çıkan gelir kayıplarının azaltılması için acil bir eylem programı açıklanmalıdır. Olası işten atmalara karşı işten çıkarmaların yasaklandığı ilan edilmelidir. Türkiye’deki ekonomik krizin hukuk ve demokrasi krizinden bağımsız olmadığı görülmelidir. Tek adam rejimi sürekli kriz hali demektir. Cumhuriyet rejimi demokratikleşmediği sürece bir kriz bitse de yeni krizler yaşanacaktır. Kapitalizmin kendisi krizlere gebedir ve nihai krizi çöküştür. Emekçiler çöküşün altında kalmamak için sınıfsal mücadeleyi yükseltecektir" dedi. (İzmir-Kocaeli/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Mersin'de telefonlara gönderilen Mersin 153 mesajı nedir?

SONRAKİ HABER

Sarı Yeleklilerin 19. haftasında polise, ateş açma izni verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa