15 Ağustos 2018 21:32
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2018 21:40

KHK’yle ihraç edilen öğretmenden ikinci şiir kitabı

KHK ile ihraç edilen sınıf öğretmeni Ramazan Kavak, ikinci Kürtçe şiir kitabı 'Êşa Genîm'i çıkardı.

KHK’yle ihraç edilen öğretmenden ikinci şiir kitabı

Fotoğraf: MA

Paylaş

Metin YOKSU

Batman Gercüş’te öğretmenlik yaparken önce Sason’a sürgün edilen, daha sonrasında ise 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sınıf öğretmenliği mesleğinden ihraç edilen Ramazan Kavak, ikinci Kürtçe şiir kitabını da çıkardı.

Evli olan Ramazan Kavak, ihraç edilmesinin ardından yaşamını çeşitli işlerde çalışarak idame ettirdi. Kısıtlı imkanlarına rağmen Na Yayınları’ndan “Şiverêk” adlı ilk kitabının ardından “Êşa Genîm” isimli ikinci şiir kitabını da çıkardı.

“Ezilen toplumların en önemli handikaplarından bir tanesi de kendi dilinde yazanların ve okuyanların çok az olmasıdır” diyen Kavak, “Kürt edebiyatı şekillendiği coğrafya üzerine çok zengin bir kültüre sahip ama bu rağmen edebiyatta halen istenilen noktada mıyız? Bunu sorgulamalıyız. Daha da önemlisi hiçbir zaman da var olanla da yetinmemeliyiz” dedi. Kürtçe yazmaya ve araştırmaya son on yıldır daha fazla ağırlık verdiğini söyleyen Kavak, “Beni kendi dilimde yazı yazmaya iten temel etken hakikattir. Kendi dilimizde yazmak ve okumak edebiyatımızı dünya edebiyatında daha etkin ve görünür kılmak önemli bir sorumluluktur. Eğer bu sorumluluk bilincinde, okur ve yazarsak dilimizi bugünlere kadar taşıyan edebiyatçılarımıza, şairlerimize, dengbêjlerimize olan borcumuzu da bir nebze de olsa ödemiş sayılabiliriz” dedi.

‘BU TOPRAKLAR BARIŞA HASRET BİR ŞEKİLDE SARARIYOR’

Kitabına neden “Êşa Genîm” adını verdiğini anlatan Kavak, şunları söyledi: “Buğday bu coğrafyanın atalarını tarafından ehlileştirişmiş ve insanlığa armağan edilmiştir. Şiirlerimde meteforlara fazlasıyla yer vermeye çalıştım.Tüm sözcükleri,  okuyucunun taktirine bırakıyorum. Bugün buğdayın filizlendiği Ortadoğu ve Mezopotamya coğrafyası kan ve gözyaşının deryasına dönmüş, bu da buğdayın yaralanmasına yol açmıştır. Yaralar ise ancak toplumsal bir barışla geçebilecek yaralara dönüşmüştür. Bu topraklardaki buğday başakları barışa hasret bir şekilde sararıyor” ifadelerini kullandı.

Kendisine şair diyemediğini de dile getiren Kavak şunları dile getirdi: “Günümüzde herkes şiir yazdığını ve şair olduğunu söylüyor. Ama neye şiir denilip kime şair deneceğinin karar koyucusu ben değilim. Ben sadece yazarım taktir ise halkındır” dedi.

Şiir yazmaya devam edeceğini belirten Kavak, önümüzdeki dönemde ise bir roman çalışmasının olacağını söyledi.  (Batman/MA)

ÖNCEKİ HABER

TSK'ye ait savaş uçakları, Şengal'i bombaladı

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa