16 Ağustos 2018 01:12

İsveç, IŞİD saldırısında yaralanan Ukraynalıyı sınır dışı ediyor

İsveç Göçmen Dairesi, geçtiğimiz yıl Stockholm'de gerçekleşen IŞİD saldırısında ağır yaralanan Ukraynalı ile kızını sınır dışı etme kararı aldı.

İsveç, IŞİD saldırısında yaralanan Ukraynalıyı sınır dışı ediyor

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İsveç Göçmen Dairesi, geçtiğimiz yıl Stockholm’de gerçekleşen saldırıda ağır yaralanan ve bir bacağını kaybeden Iryna Zamanova ile 13 yaşındaki kızının iltica taleplerini reddederek sınır dışı edilmelerini kararlaştırdı.

Rakhmat Akilov adlı IŞİD’linin 7 Nisan 2017’de Stockholm’un taşıt trafiğine kapalı Drottningsgatan Caddesi’nde gerçekleştirdiği kamyonlu saldırıda 5 kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi de yaralandı.

Yaralananlar arasında kızıyla beraber alışveriş yapmak için Stockholm’de bulunan Iryna Zamanova da bulunuyordu. Bir süre hastanede tedavi gören ve bir bacağı kesilen Zamanova, Akilov’un yargılandığı duruşmalara katılarak yaşadıklarını anlattı.

Savcı, Zamanova’nın duruşmalarda tanıklık yapabilmesi için kendisine geçici olarak İsveç’te kalma izni verilmesini kararlaştırdı.

Akilov, bu yılın Haziran ayında mahkeme tarafından “terör eylemi gerçekleştirmek ve 5 kişinin ölümüne neden olma” suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Göçmen Dairesi, 6 Ağustos günü Zamanova’nın İsveç’te kalmak için yaptığı başvuruyu reddetti ve kızı ile birlikte Ukrayna’ya gönderilmesini kararlaştırdı. Zamanova’nın Göçmen Dairesi’nin verdiği sınır dışı kararına 4 hafta içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Başbakan Stefan Löfven, IŞİD saldırısında ağır yaralanan Zamanova’yı kaldığı Karolinska Hastanesi’nde ziyaret etmişti. Zamanova, mahkemedeki ifadesinde Löfven’in başbakan olduğunu anlamamış ve doktor olduğunu sandığını söylemişti. (Stockholm/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsrail’in yıktığı kültür merkezinde gazeteci belgeseli gösterildi

SONRAKİ HABER

Sarı Yeleklilerin 19. haftasında polise, ateş açma izni verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa