15 Ağustos 2018 21:08

İsrail’in yıktığı kültür merkezinde gazeteci belgeseli gösterildi

İsrail'in yıktığı 'Said el-Mishal Kültür ve Bilim Kurumu'nun enkazında gazetecilere yönelik ihlalleri anlatan 'El-Ayn es-Selis' belgeseli gösterildi.

İsrail’in yıktığı kültür merkezinde gazeteci belgeseli gösterildi

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

Paylaş

İsrail’in Gazze’de gazeteciler aleyhinde işlediği ihlalleri konu alan El-Ayn es-Selis (Üçüncü Göz) isimli belgesel film, Tel Aviv yönetiminin savaş uçaklarıyla yıktığı “Said el-Mishal Kültür ve Bilim Kurumu”na (SAMECS) ait binanın enkazında gösterildi.

Filistin Basın Evi Kurumu tarafından “Continue” Film Şirketi iş birliğiyle hazırlanan belgesel film, İsrail’in Gazze’de basın mensupları aleyhinde işlediği ihlalleri konu alıyor.

Basın Evi Müdürü Bilal Cadallah, AA muhabirine yaptığı açıklamada belgesel filmin, İsrail’in Filistinli gazetecilere yönelik hak ihlallerine ışık tuttuğunu ifade ederek, “Filmi, kültür ve bilim kuruluşları aleyhindeki suçları vurgulamak için İsrail’in yerle bir ettiği kültür merkezinin zemininde gösterdik.” dedi.  

Cadallah, uluslararası topluma, Filistin kültür ve basın kurumlarına yönelik kibirli uygulamalarını durdurması için İsrail’e baskı yapma çağrısında bulundu.

Filistin Enformasyon Bakanlığı, İsrail’in Batı Şeria, Gazze ve Kudüs’te gazeteciler ile medya kuruluşlarına yönelik ihlallerinin en yüksek oranda görüldüğü ayın geçtiğimiz temmuz olduğunu belirtmişti. Bakanlık, İsrail’in geçen ay gazetecilere yönelik 76 hak ihlalinde bulunduğunu ifade ederek, bunların çoğunun, Mescid-i Aksa’da elektronik kapıların kurulmasıyla yaşanan olaylar sırasında gerçekleştiğini kaydetmişti. Açıklamada, plastik mermi ile yaralama, göz yaşartıcı gaz sıkma, darbetme, gözaltına alma, görevine engel olma gibi basın mensuplarını hedef alan ihlaller yapıldığı kaydedilmişti.

BİRİ GAZETECİ 15 FİLİSTİNLİYE GÖZALTI

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da biri gazeteci 15 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde “terör olaylarına karıştıkları” iddiasıyla 15 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi. Filistinli kaynaklar, gözaltına alınanlar arasında yerel bir televizyon için çalışan Ali Dar Ali isimli Filistinli gazetecinin  de bulunduğunu aktardı.  Filistin TV çalışanı Ali’nin Ramallah yakınlarındaki evinde gözaltına alındığı ifade edildi. Dar Ali, İsrail güçlerince iki hafta içinde gözaltına alınan 8’inci Filistinli gazeteci oldu. (Kudüs/AA)

ÖNCEKİ HABER

Göteborg Alternatif Onur Haftası’nın teması mücadele

SONRAKİ HABER

Galatasaray’da eylem yapmak isteyen TAYAD üyesi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa