15 Ağustos 2018 21:01

Göteborg Alternatif Onur Haftası’nın teması mücadele

Avrupa Onur Haftası'nı şirketlerin katıldığı bir eğlenceye dönüştüğü gerekçesiyle eleştiren 'Reclaim Pride' Alternatif Onur Haftası düzenliyor.

Göteborg Alternatif Onur Haftası’nın teması mücadele

Fotoğraf: Cem GÜL

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Göteborg kentinde 14 Ağustos günü başlayan Avrupa Onur Haftası’na alternatif olarak düzenlenen Alternatif Onur Haftası’nın teması mücadele olarak belirlendi.

Alternatif Onur Haftası’nı düzenleyen ‘Reclaim Pride’ tarafından yapılan yazılı açıklamada, başlangıçta LGBTİ+’ların sorunlarını gündeme getirmek ve haklarını savunmak amacıyla düzenlenen onur etkinliklerinin süreç içinde kurumlar, siyasi partiler ve kâr amaçlı şirketlerin katıldıkları bir eğlenceye dönüşmesi eleştiriliyor.

Onur etkinliklerinin “eğlenceye indirgenmesi”yle mücadelenin ortadan kaldırıldığı eleştirisinde bulunulan açıklamada, Onur Haftasında polis ve kamu kurumlarının yer alması “Polisin bulunduğu ve kimlik kontrolleri yaptığı onur etkinliklerine kağıtsız LGBTİ+ bireyler katılamıyor. Pek çok trans birey 2013 yılına kadar devlet tarafından zorla kısırlaştırıldı. İsveç’te yasal olarak hâlâ üçüncü bir cins kabul edilmiş değil. Devletin 2017 yılında yaptığı bir araştırma trans bireylere yönelik fiziki saldırıların yüzde 25’inin polisten geldiğini gösteriyor” ifadeleriyle eleştiriliyor.

‘KÂR ETME AMACI OLMAYAN HERKESE KAPIMIZ AÇIK’

Günlük yayımlanan ETC gazetesine ‘Reclaim Pride’ adına açıklamalarda bulunan Alice, “Göteborg’da düzenlenen West Pride ve Europride’den farklı olarak biz antikapitalistiz. Kâr etme amacı olmayan herkese kapılarımız açık” dedi.

Tüm siyasi parti ve şirketlerin kendilerini öne çıkardıkları onur etkinliklerinde LGBTİ+ bireylerin sorunlarının geri plana itildiği ve onur etkinliklerin içinin boşaltıldığı eleştirisinde bulunan Alice, “Onur etkinliklerinin başlangıçta bir mücadele olduğu ve pek çok kişi için olmayı sürdürdüğü unutularak halk şenliğine dönüştürüyor. Bu sadece sevgi için bir eğlence etkinliği olmamalı. Pek çok kişi için onur etkinlikleri kendi varlığını gösterme mücadelesidir” şeklinde konuştu.

Aralarında sendikalar ve insan hakları kuruluşlarının bulunduğu demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla 16-18 Ağustos tarihlerinde Göteborg Kültür Binası’nda gerçekleşecek Alternatif Onur Haftası’nda LGBTİ+ sorunlarının ele alınacağı panel, konferans, şiir dinletileri, film gösterileri, uluslararası dayanışma ve mücadelenin önemini ele alan atölye çalışmaları düzenlenecek.

IRKÇI LİDER ONUR FESTİVALİ’NE KATILMAYI REDDETTİ

Öte yandan Avrupa Onur Haftası’nı düzenleyenler, ırkçı ve yabancı düşmanı parti İsveç Demokratları’nın lideri Jimmy Akesson’u diğer parti liderlerinin de katılacağı bir panele davet etti.

Akesson, diğer partililerinin Onur Haftası’na katılmalarına izin verilmediğini öne sürerek daveti reddetti.

İsveç Demokratları’nın yöneticilerinden Mikael Eriksson da, onur etkinliklerinin aşırı sol harekete dönüştüğünü ve tüm LBGTİ+ bireylerin haklarını savunmadığını öne sürdü.

ÖNCEKİ HABER

Basın Konseyi: Seçim sonrasında basın özgürlüğü hızla geri gidiyor

SONRAKİ HABER

Varşova Konferansı: İsrail ile normalleşme zirvesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa