15 Ağustos 2018 21:01
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2018 21:05

Basın Konseyi: Seçim sonrasında basın özgürlüğü hızla geri gidiyor

'Seçim sonrası basın özgürlüğünün hızla geriye gittiği, neredeyse tek sesli medyanın yaratıldığı, muhalif sese tahammül gösterilmediği konuma gelindi'

Basın Konseyi: Seçim sonrasında basın özgürlüğü hızla geri gidiyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Basın Konseyi, medya alanında çalışanların karşılaştığı baskılara, işten atmalara ve gazetecilerin tutuklanmasına tepki göstererek ifade ve basın özgürlüğünün ortadan kaldırılarak ‘tek sesli’ bir medya yaratıldeığına dikkat çekti.

Açıklamada, “24 Haziran seçim kampanyasında daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi vaat edilirken, seçim sonrasında basın özgürlüğünün hızla geriye gittiği, neredeyse tek sesli medyanın yaratıldığı, muhalif görüş ve sese tahammül gösterilmediği bir konumuna gelindi” denildi.

Basın Konseyinden yapılan açıklamada, medyayı kuşatma gayretleri şu şekilde sıralandı: “Her olayda öncelikle medyayı sorumlu tutma ve hizaya getirme çabaları, ilan ve reklam vermemekle tehdit edip, yola getirme ve bir çeşit ötekileştirme, eşitsiz davranışlarla cezalandırma gayretleri, kurumlarına yıllarca emek veren gazetecileri ve yazarları, haksız ve sözde nedenler bulmaya çalışılarak işten atılmalarını meşrulaştırma girişimleri, tek tip medya yaratma anlayışının, tüm olanaklar kullanılarak egemen kılınması.”

Konsey açıklamasında şu kaygılar yer aldı: “Bu gidişin sonu büyük bir travmadır. Kaybeden Türkiye olur, medya çalışanları olur. Kısacası bir nesil ve sonuçta ülkemiz olur.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

RTÜK’ten Beyaz TV’ye ‘Adnan Oktar’ cezası

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa