14 Ağustos 2018 21:10

Elektronik sigaralar ‘düşündüğümüzden daha zararlı olabilir’

Birmingham Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın bağışıklık sistemine zarar verdiğini ortaya çıkardı.

Elektronik sigaralar ‘düşündüğümüzden daha zararlı olabilir’

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları, elektronik sigaranın bağışıklık sistemine zarar verdiği ve bu sigaraların daha önce düşünüldüğünden daha zararlı olabileceğini ortaya koydu.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Thickett öncülüğünde yapılan araştırmanın sonuçları tıp dergisi Thorax’ta yayımlandı. Elektronik sigaralarla ilgili daha önceki araştırmalar, bu sigaraların sıvısındaki kimyasala odaklanıyordu. Bu araştırmada ise dumanın içe çekilmesine de odaklanıldı.

BBC’nin haberine göre, araştırma, dumanın inflamasyona neden olduğunu ve bunun; toz parçacıkları, bakteri ve alerjik maddelere zarar verme potansiyeline sahip olan yapıları zayıflattığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, bazı etkilerin düzenli sigara içicileri ve kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerle aynı olduğunu söyledi. Söz konusu etkilerin daha ayrıntılı olarak anlaşılması için yeni araştırmaların gerekli olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Van’da yaramaz bir Urartu çocuğunun ayak izi bulundu

SONRAKİ HABER

Tatil edilen Başakşehir-Bursaspor maçı yarın oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa