14 Ağustos 2018 15:49

15 yılda 500 kişinin yürümesini sağlayan merkez kapatıldı

Dicle Üniversitesi’nde 15 yılda yaklaşık 500 kişinin yürümesini sağlayan Ortez-Protez Uygulama Merkezi kapatıldı.

15 yılda 500 kişinin yürümesini sağlayan merkez kapatıldı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ferit ASLAN

Diyarbakır’da, 2001 yılında Dicle Üniversitesi’nde kurulan ve mayın, trafik kazaları ile depremzedeler olmak üzere 15 yılda yaklaşık 500 kişinin yürümesini sağlayan Dicle Üniversitesi Ortez-Protez Uygulama Merkezi kapatıldı. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nün de bulunmasına karşın merkezin, üniversite yönetiminin Sosyal Güvenlik Kurumu ile biten sözleşmeyi yenilemediği için kapatıldığı belirtildi.

Dicle Üniversitesi Ortez-Protez Uygulama Merkezi, 2001 yılında Amerikan ‘Barış İçin Doktorlar Vakfı’nın desteğiyle açıldı. Sadece bölgeden değil, Türkiye’nin birçok yerinden gelen engelliler, yapılan protezlerle yeniden yürüdü. Ortez-Protez uygulama Merkezi’nin açılmasıyla üniversite yönetiminin talebi ve YÖK’ün onayı ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde de Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü açılarak öğrenci almaya başladı.  

ÜNİVERSİTE SGK İLE SÖZLEŞME İMZALAYINCA...

Uzun yıllar umut kapısı olan merkez, 2012 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni uygulaması ile sıkıntı yaşadı. Yeni uygulama ile protez ihtiyacı için başvuranların bu merkezler yerine, özel protez takan özel protez merkezlerine yönelmesi ile gelen başvuru sayısı düştü. 2016 yılında da üniversite ile SGK arasında yapılan sözleşmeyi üniversite yönetiminin imzalamaması üzerine Ortez-Protez Uygulama Merkezi sessizce kapatıldı.

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Ortez-Protez Uygulama Merkezi’nin kapatılmadığını, ancak işlevini yitirdiğini ve mevcut aletlerin ise demode olduğunu söyledi. Ortez-Protez Uygulama Merkezi’nin şu an için sadece eğitim amaçlı kullanılabilir şekilde olduğunu ve ciddi bir yatırım yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kadiroğlu, SGK ile sözleşmenin yapılmamasının önceki yönetimden kaynaklandığını söyledi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İlaçları verilmeyen Arin bebeğin durumu ağırlaşıyor!

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa