09 Eylül 2012 12:58

Toplumsal Tarih’in Eylül sayısı çıktı

TOPLUMSAL Tarih dergisi Eylül 2012 sayısında Tommaso Stefini’nin “Babüssade Ağası Gazanfer Ağa” başlıklı yazısını kapağa taşıyarak devşirme kullar arasındaki dayanışmayı ele alıyor. Tommaso Stefini, Babüssade Ağası Gazanfer Ağa’nın hikâyesinden yola çıkarak Osmanlı yönetim kademesindeki devşirme kulların etnik-

Toplumsal Tarih’in Eylül sayısı çıktı
Paylaş

TOPLUMSAL Tarih dergisi Eylül 2012 sayısında Tommaso Stefini’nin “Babüssade Ağası Gazanfer Ağa” başlıklı yazısını kapağa taşıyarak devşirme kullar arasındaki dayanışmayı ele alıyor. Tommaso Stefini, Babüssade Ağası Gazanfer Ağa’nın hikâyesinden yola çıkarak Osmanlı yönetim kademesindeki devşirme kulların etnik-ailevi bağlarını kesmek bir yana bağlantılı oldukları kişileri koruyarak ve onları Osmanlı yönetim kademesi içinde yarattıkları ağ yapılanması ve patronaj ilişkileri içine dâhil ederek kurdukları dayanışma ilişkisini inceliyor.
225. sayıda Molly Grene, Osmanlı döneminde Ege ve Akdeniz kıyılarındaki Katolik korsanları ele alıyor ve Katolik korsanların kayıtlarından Osmanlı dünyasının denizcilik tarihi ve korsanlık tarihine ilişkin ayrıntılarını gün ışığına çıkarırken;  Gülbahar Baran Çelik ise  günümüzde Sultanahmet Meydanı’nda yer alan ancak fiziksel müdahaleler ve atmosferik etkenlerle her geçen gün daha da yıpranan Yılanlı Sütun’un tarihini, fiziksel değişimini ve farklı zamanlarda ve kültürlerdeki yerini ele alıyor.
Saro Dadyan ise, Osmanlı Ermenilerinin en büyük filântroplarından Kazaz Artin Amira Bezciyan’ın yaşadığı dönemin adıyla anılmasına sebep olan icraatleri ve ilişkileriyle hayatını sunuyor.
Ayrıca, Zafer Toprak’ın, 1921’de Torino’da gerçekleşen uluslararası sosyoloji kongresinde Türkiye’nin dünyaya açılımını değerlendirmesi, Mete Tunçay’ın John Riddell’in editörlüğünde “Lenin Zamanında Komintern” üst başlığı ile yayınlanan ve yayına hazırlanmakta olan ciltlerin içeriklerinin tanıtımı ve Hüseyin Mevsim’in Bulgar süreli yayın tarihini başlatan, 1842’de İzmir’de Konstantin Fotinov tarafından çıkarılan Liuboslovie dergisi üzerine yaptığı inceleme son sayıda bulunabilir.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Necmi Selamet Eskişehir’de anılıyor

SONRAKİ HABER

Pekin Senfoni Orkestrası Türkiye’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...