İtalya'da köprü çöktü, 39 kişi hayatını kaybetti

Fotoğraf: Luca Zennaro/EPA/AA

İtalya'da köprü çöktü, 39 kişi hayatını kaybetti

İtalya'nın Cenova kentinde köprü çöktü, araçlar 100 metreden aşağı düştü, en az 39 kişi hayatını kaybetti.

İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde A10 otoyolu üzerinde bulunan yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki Morandi Köprüsü’nün bir kısmı yerel saatle 11.30 (TSİ 12.30) civarında çöktü.

Köprünün her iki şeridinin de çöktüğü olayda, çok sayıda araç zemine düştü, bazı araçlar ile civardaki binalar köprünün enkazında kaldı.

39 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Köprü çöktüğünde üzerinde yaklaşık 30-35 araç ve 3 ağır taşıt bulunduğu kaydedilirken enkaz altında kalan çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İtfaiye teşkilatından edinilen son bilgiye göre, olayda 39 kişi öldü.

Enkaz altında kalarak hayatını kaybedenlerden birinin çocuk olduğu belirtiliyor.

Enkaz altından dört kişi sağ kurtarılırken, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Olayda bazı kişilerin evlerindeyken binanın üstüne yıkılan köprü enkazının altında kaldığı, bazılarının ise olayın ardından çıkan yangının dumanından zehirlendiği bildirildi.

13 kişinin ağır yaralandığının aktarıldığı olayda, 10 kişinin kaybolduğu ifade ediliyor.

Karayolu uzmanlarının köprünün geri kalan kısmında kontroller yaptığı öğrenildi.

Cenova

Fotoğraf: Luca Zennaro/EPA/AA

'ÇÜRÜYEN KÖPRÜ, FIRTINAYA DAYANAMADI'

Köprünün yapısal bir sorun nedeniyle çökmüş olabileceği ancak olayda şiddetli yağmur ve fırtınanın da etkili olduğu düşünülüyor.

Görgü tanıklarından biri ise köprünün yıldırım düşmesinin ardından çöktüğünü ifade etti. ANSA'ya konuşan tanık, "11.30 civarında köprüye yıldırım düştüğünü ve köprünün çöktüğünü gördük" dedi.

Edinilen bir diğer bilgiye göre ise 2011 yılında hazırlanan bir raporda köprünün çürüdüğü bilgisi yer aldı.

Bir İtalyan karayolu şirketinin hazırladığı raporda, "Araç kuyrukları ve trafiğin boyutu, özellikle kalabalık saatlerdeki yoğun talep nedeniyle Morandi viyadüğünün günden güne çürümesine neden oluyor" ifadesine yer verildi.

'ÇÖKME RİSKİ DEVAM EDİYOR'

Morandi

Morandi Köprüsü'nün çökmeden önceki hali

Fotoğraf: Bbruno/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)

Olay yerinde kurtarma çalışmalarına devam eden görevlilerden biri, köprünün diğer bölümlerinin de çökebileceğini ifade etti. Görevli, "Köprünün diğer kısımlarının da çökme riski bulunuyor. Bu sebeple etraftaki bütün binaları tahliye ettik" diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, Bakan Yardımcısı Edoardo Rixi ile olay yerine gitti.

Öte yandan Başbakanlık kaynakları, Başbakan Giuseppe Conte'nin de olayın yaşandığı Cenova kentini ziyaret edeceğini belirtti.

Köprü, alışveriş merkezleri, fabrikalar, bazı yerleşim yerleri, Cenova-Milano tren hattı ve bir nehrin üzerinden geçiyor.

12 AYLIK OLAĞANÜSTÜ HAL

Olay sonrası İtalya Başbakanı Conte, Liguria bölgesinde 12 aylık olağanüstü hal ilan etti. Merkezi bütçeden 5 milyon avroluk acil yardım yapılacağı da belirtildi. (Roma/AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2018 23:42
www.evrensel.net
ETİKETLER İtalya