14 Ağustos 2018 10:27

Bayram trafiğine yakalanmadan İstanbul'dan çıkmak isteyenlere ipuçları

Uzun bayram tatilini fırsata çevirmek için İstanbul'dan ayrılmak isteyenler yola hangi gün, saat kaçta çıkmalı, hangi yolları kullanmalı?

Bayram trafiğine yakalanmadan İstanbul'dan çıkmak isteyenlere ipuçları

Görsel: Yandex

Paylaş

Geçtiğimiz yılın bayram verilerine dayanarak bir analiz yapan Yandex Navigasyon, İstanbul’dan ayrılmaya çalışırken tıkanan trafikte saatlerce beklemek istemeyenler için ipuçları hazırladı.

Analizde en sıkışık yerleri ve trafikte bekleme sürelerini belirleyen Yandex, yola çıkmak için ideal saatleri de ortaya çıkardı. Buna göre, trafikten minimum etkilenmek için 17 Ağustos Cuma günü öğleden önce veya 18 Ağustos Cumartesi günü ise öğleden sonra yola çıkmak gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl bayram tatili için yola çıkan sürücülerin cuma günü öğleden sonra başlayarak İstanbul'dan Anadolu Yakası yönünde köprü girişlerinde yoğunluk yarattığı gözlemlendi. Bu yoğunluğa Anadolu Yakası sakinlerinin katılımı ile O-4 Karayolu ve D-100 Karayolu üzerinde Adapazarı gişelerine kadar oldukça uzun süren bekleme süreleri gerçekleşti. Yoğunluk cuma öğleden sonra başlayarak ve zamanla yol üzerinde ilerleyerek cumartesi günü öğle saatlerinde Adapazarı'na kadar devam etti.

YOLA ÇIKMAK İÇİN EN UYGUN SAATLER

9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek isteyenlerin ağırlıkla 17 Ağustos Cuma günü yola çıkması bekleniyor. Kurban Bayramı tatili için İstanbul’dan 17 Ağustos Cuma günü yola çıkmak isteyenlere öğleden önce hareket etmeleri ya da 18 Ağustos Cumartesi günü öğleden sonra yola çıkmaları tavsiye ediliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Çevre Otoyolu ve Avrasya Tüneli kullanıcılara alternatif kaçış noktaları olarak öneriliyor fakat doğuya ilerledikçe bu alternatifler sonrası trafik yoğunluğuna dahil olacakları kesin, bu sebeple en doğru yolu seçmek için yola çıkmadan önce mutlaka açık yolları kontrol etmek gerekiyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL EN SIKIŞIK YERLER VE BEKLEME SÜRELERİ

Geçtiğimiz yıl bayramdan önceki cuma günü, sabah 09.00-10.00 saatlerinde başlayan trafik, gün içerisinde yükselerek 14.00-18.00 saatleri arasında en yüksek seviyelere ulaşarak Avrupa - Anadolu yönünde köprü girişlerinde beklemelere neden oldu. Bu yıl da benzer bir yoğunluğun belirtilen saat aralıklarında oluşabileceği öngörülüyor.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü yönünde, Ataköy Kavşağı'ndan Uzunçayır Kavşağı'na kadar olan bölüm 16.00-18.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor. Normal bir cuma günü trafiğine göre ortalama yolculuk süresi yüzde 24 artış göstererek 104 dakikaya kadar çıkıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yönünde ise Mahmutbey Kavşağı’ndan, Çamlıca bağlantısına kadar olan kısımda 14.00-18.00 saatleri arasında yolculuk süresi bu kez yüzde 42 artış göstererek 62 dakikaya çıkıyor.

O-4 Karayolu’nda (TEM), Fatih Sultan Mehmet Köprüsü sonrası Çamlıca bağlantısından itibaren Adapazarı Kavşağı'na kadar olan bölümde kullanıcılar trafik çilesi yaşıyor. Saat 16.00’dan sonra gece yarısına kadar trafik yoğunluğunda yüzde 150’nin üzerinde artış yaşanarak, yolculuk süresi 2 saat 50 dakika ile 4 saat arasında seyrediyor. Bu yoğunluk gece yarısından sabah 09.00'a kadar olan sürede azalmadığı gibi yüzde 300’lere varan oranlarda artarak toplam yolculuk süresini 5 saate kadar çıkarabiliyor.

D-100 (E-5) Karayolu’nda ise cuma günü saat 16.00 sonrasında yükselişe geçen trafik yoğunluğu akşam saatlerine kadar yüzde 60-80 oranında artış gösteriyor. Fakat D-100 Karayolu'ndaki asıl artış yine saat 22.00 sonrasında yaşanıyor. Yüzde 100 oranında yükselişe geçen yoğunluk nedeniyle yolculuk süresi 3 saat 30 dakikayı bulabiliyor.

NEREDE MOLA VERİLEBİLİR?

Yandex Navigasyon, Kurban Bayramı dönemine özel olarak tatil yolculuğuna çıkacak kullanıcılarının faydalanabileceği yeni bir kategoriyi devreye aldı. “Mola Yerleri” adlı kategoride 40’tan fazla mola noktası yer alıyor. Kullanıcılar yolculuk sırasında dinlenmek ya da kısa bir ara vermek istediklerinde, uygulamanın kategoriler sayfasında bulabilecekleri “Mola Yerleri”ne bakarak, yakınlarda mola yeri olarak hizmet veren işletmelere rota oluşturabilecekler. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da HDP'ye operasyonda çok sayıda gözaltı

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa