14 Ağustos 2018 13:19

10 yıllık esnaf: Dükkanımı siftahsız kapatıyorum

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Birecik ilçesindeki Şire Pazarı esnafı bu günlerde siftah yapmadan kapılarını kapatıyor.

10 yıllık esnaf: Dükkanımı siftahsız kapatıyorum

Fotoğraf: MA

Paylaş

Erdoğan ALAYUMAT

Urfa’nın Birecik ilçesinde bulunan Şire Pazarı doların artışı ve TL'nin değer kaybı sonrası günü siftahsız kapatıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Şire pazarında esnaf dert yanıyor. Pazarda 10 yıldır esnaflık yapan Celal İncebağ, bu esnaftan bir tanesi.

‘SEZON BİTTİ AMA MÜŞTERİ YOK’

Yaptığı işin zor ve zahmetli olduğunu belirten İncebağ, kurutmalık biber, salça yapımı, üzüm pestili, nar ekşisi, toz biber ve diğer baharat ürünlerini yapıp sattığını anlattı. Yaptığı işin temizliği ve kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren İncebağ, “Elimizden geldiğince doğal bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ki müşteriler bizi benimsesin ve gelsinler ama bu sene işler pek iyi gitmedi sezon bitmek üzere ama yeteri kadar müşteri yok” diye konuştu.

‘DOLARIN YÜKSELMESİ ALIM GÜCÜNÜ ETKİLİYOR’

Pazarın Mayıs ayında açılıp Ekim ve Kasım aylarında kapandığını hatırlatan İncebağ, şöyle devam etti: “İşlerimiz geçen seneye oranla düşük. Bu sene yerli ve yabancı turist gelmedi. Bunu yaşanan ekonomik krize bağlıyorum. Altın ve döviz fiyatlarının yükselmesi ile birlikte milletin alım gücünde inanılmaz bir düşüş var. Bu yüzden millet harcamalarını kıstı. Bu da bizim işlere olumsuz yansıdı.”

‘DOLARIN YÜKSELMESİ FİYATLARI ETKİLİYOR’

Döviz’in yükselmesi ile birlikte en temel gıda maddelerinden akaryakıt fiyatlarına kadar her şeyin zamlandığını hatırlatan İncabağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Normalde salçanın kilosunu 25 TL’ye, toz biberin kilosunu 30 TL’ye satıyoruz. Dövizin yükselmesi ister istemez bu ürünlerin fiyatına yansıyor. Fiyatların yüksek olması ve insanların alım gücünün düşük olması üretimi de azaltıyor. Üretim azalınca da fiyatlar daha da yükseliyor. Fiyat yükselince de sattığımız ürünler elimizde kalıyor. Müşteri geliyor Maraş biberi almak istiyor fiyatına bakınca ‘tamam diyor sendeki ürünler doğal ama benim bütçemi aşıyor’ deyip almaktan vazgeçiyor.”

‘ÇOK FARK VAR’

10 yıl önceki durumla bugünü kıyaslayan İncebağ, şöyle konuştu: “Ben on yıl önce gıda toptancılığını yaparken bağ kurumu yatırıyordum, ev kiramı, dükkân kiramı veriyordum, çocuklarımı okutuyor ve parada kazanıyordum. Şuanda emekliyim dükkânım var ve evde kendime ait olmasına rağmen aldığım emekli maaşı, dükkândan kazandığım parayla geçinmekte zorlanıyorum.”

‘NORMALLEŞEREK AŞA BİLİRİZ’

Gidişatı iç açıcı bulmayan İncebağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Krizden dolayı birçok iş yeri kapalı, birçok insan iflas etmiş, kimisi de başka işlerin peşinden koşturuyor. İnsanlar banka kredilerini bağ kurlarını ödeyemez hale gelmiş. Ülkenin gidişatı hiç iyi değil. Bu yüzden bir an önce bir çözüm bulunmalı ama çözüm öyle birilerini tehdit etmekle olmuyor. Çözüm barışmakla ve normalleşmekle olabilir.” (MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sakarya'da yapı malzemeleri üreten fabrika yandı

SONRAKİ HABER

İzmir Barosu, "İnsan Haklarının Başkenti Vizyon Belgesi"ni açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa