14 Ağustos 2018 01:07

ABD'li Bakan: Yangınlardan iklim değişikliği değil çevreciler sorumlu

ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, California'daki yangınlardan iklim değişikliğinin değil yaşam savunucularının sorumlu olduğunu savundu.

ABD'li Bakan: Yangınlardan iklim değişikliği değil çevreciler sorumlu

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, California’daki yangınlardan iklim değişikliğinin değil yaşam savunucularının sorumlu olduğunu öne sürdü. Zinke’ye göre yangınlar, ağaç kesimine getirilen sınırlamalar yüzünden bu kadar büyüdü.

Kuzey California’daki KCRA kanalına konuşan Zinke, “Amerika, bu radikal grupların iklim değişikliğine dair tartışmayı kontrol etmesine izin vermesinden daha iyisini yapmalı” ifadesini kullandı.

Zinke, geçtiğimiz hafta USA Today’a yazdığı yazıda “Çevrecilerin ağaç kesimine getirilen sınırlamalar nedeniyle yangınlardan kısmen sorumlu olduğunu” öne sürmüştü. Zinke, kereste hasadında artış sağlanması gerektiğini böylece orman yönetiminin kolaylaşacağını ve ekonomik getirinin artacağını savunmuştu.

Sacramento Bee’nin haberine göre bölgeyi ziyaret eden Zinke, “Bu iklim değişikliğiyle alakalı değil. Yangın mevsiminin uzadığına ve sıcaklıkların arttığına şüphe yok” ifadesini de kullandı.

TRUMP DA ÇEVRE YASALARINI SUÇLADI

ABD Başkanı Donald Trump, 5 Ağustos’ta attığı tweet’le “Yangınların, kullanıma hazır büyük miktarda suyun hazırda tutulmasına izin vermeyen kötü çevre yasaları sebebiyle daha kötü hale geldiğini” söylemişti. California’da onlarca yıldır devam eden su haklarına ilişkin anlaşmazlığa göndermede bulunan bu mesaj, büyük tepki çekmişti ve itfaiyecilerin su eksikliğinin bulunmadığı belirtilmişti. Beyaz Saray’dan buna dair karşı bir açıklama yapılmadı.

‘EN KÖTÜ YANGIN’

California’da 2018 yaz yangınlarında en az 8 kişi yaşamını yitirirken bu yazın yangınları şu ana kadarki en yıkıcı yangın olarak tanımlanıyor. Yangında şu ana kadar 1214 km2’lik alan kül oldu.

VALİ BROWN: YENİ NORMAL

Kuraklık ve artan sıcaklığın yangın sezonunu uzatması sebebiyle Vali Jerry Brown, bu durumu “Yeni normal” olarak tanımlayarak bilim insanlarına katıldığını ortaya koydu. Geçtiğimiz hafta konuya dair The Guardian’da Daniel Swain, Crystal Kolden ve John Abatzoglou tarafından yazılan yazıda California’nın “Mega yangınlar dönemine girdiği” bunun da “Uzun süreli sıcaklık trendiyle ilişkili olduğu” belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Durumlar kötü, mülteciler için daha da kötü

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa