13 Ağustos 2018 22:57
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ağustos 2018 00:14

Yarı gerçek yarı hayali bir taşra hikayesi: Güvercin Hırsızları

Yönetmen Osman Nail Doğan'ın 'Güvercin Hırsızları' filmi, yarın ana kategoride yarıştığı Saraybosna Film Festivali'nde seyirciyle buluşacak.

Yarı gerçek yarı hayali bir taşra hikayesi: Güvercin Hırsızları

Fotoğraf: Elman Omiç/AA

Paylaş

Saraybosna Film Festivali, ana kategoride yarışan “Güvercin Hırsızları” filmini ağırlıyor. Anadolu’nun bir köyünde iyi niyetli iki kafadar “güvercin hırsızı” Mahmut ve İsmail’in başından geçen türlü olayları konu alan film, “taşrada bir fedakarlık hikayesini” perdeye taşıyor.  Senaryosu Osman Nail Doğan ve  kardeşi Samet Doğan tarafından kaleme alınan film, yönetmenin deyimiyle “İçeriden bir göz ile onların hayatına müdahale etmeden” içleri ısıtacak bir hikayeyi seyirciyle buluşturmayı hedefliyor.

‘ÇOCUKLUĞUMA DAİR BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİM’

Saraybosna’da dünya prömiyerini yapacak olan film hakkında açıklamalarda bulunan Yönetmen Osman Nail Doğan film çekmenin hayalini hep kurduğunu belirtti:

“Çocukluğuma dair bir şeyler yapmak istedim. Güvercin Hırsızları, tam anlamıyla bir yaşam tarzını anlatıyor. Bu yarı gerçek yarı kurmaca bir hikaye”

Senaryonun kendi yaşamından izler de taşıdığını anlatan Doğan “Zaten ister istemez ilk filmini yapacak bir yönetmen çocukluğuna gitmek zorunda. Çünkü insanın biriktirdiği hikayeler orada. İnsanların birbirlerine olan sevgisi, saygısı, gördüğüm her şey orada. Benim yapmaya çalıştığım şey, o insanların hayatına kurgusal anlamda müdahale etmeden bir şeyler ortaya koymaya çalışmaktı.” diye konuştu.

Taşrada çekilen filmlerin şehirli bir bakış açısıyla yapıldığının altını çizen Doğan, kendisinin Yozgat’ta doğup büyüdüğünü, bu yüzden orada yaşayanların davranışlarını, yediklerini, içtiklerini, kavga edişlerini, birbirlerine küsüşlerini, birbirlerine nasıl güvendiklerini ve bütün insani duygularını yakından bildiğini dile getirdi.

Filmin ana karakterleri de dahil oyuncuların çoğunun daha önce oyunculuk tecrübesi olmadığının altını çizen Doğan, yaşları küçük olmasına rağmen oyuncuların filmde iyi bir performans sergilediğini ifade etti. Doğan, güvercin besleyen küçük kardeşinin sette “güvercin koçluğu” görevini üstlendiğini söyleyerek filmdeki en genç karakterin 8 yaşındaki İsmail, en yaşlısının da 78 yaşındaki Yozgatlı “Osman Amca” olduğunu belirtti.

‘MASUMİYETİ KORUYABİLMEK ÖNEMLİ’

Festival filmlerinde siyasi bir içerik barındırma zorunluluğunun hissedildiğini dile getiren Doğan, “Ben de ilk filmi çalışırken bu telkinleri çok almıştım. Temiz bir hikaye anlatmak, o hikayenin masumiyetini koruyabilmek bence her şeyden önemli. Bu festivalde olmamızın sebebi de bence bu samimiyetle ilgili bir durum.” diye konuştu.

Bir yazarın “Rüya gören herkes film çekebilir” ifadelerini anımsatan ve yarışan diğer yönetmenlerin kendisinden yaşça büyük olduğuna işaret eden Doğan, “Bu açıdan baktığımızda benim yaşımdaki arkadaşlar hiç korkmasınlar. Cesur olmaları gerekiyor. Fikirleri olması gerekiyor. Tutkuları olması gerekiyor. Bir insan istiyorsa her şeyi yapabilir, ben buna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.  Ana kategoride Güvercin Hırsızları filminin yanı sıra Romanya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’dan 9 film yarışacak. (Saraybosna/AA)

ÖNCEKİ HABER

Ani’nin görünmeyen yüzü ortaya çıkıyor

SONRAKİ HABER

Tarım işçileri şiddetli yağmurdan sonra çadırsız kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa